Владоможці Тернопільщини підтримують Стратегію розвитку лісового господарства, та не кабмінівську

Автор:  Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ
30.11.2017 02:00
        Ми за реформування лісового господарства та підтримуємо Стратегію, розроблену робочою групою Держлісагентства, а не таємну, кулуарну, представлену на засіданні Уряду – таким лейтмотивом лісівники Тернопільщини розпочали мирну акцію протесту 24 листопада на майдані Героїв Небесної сотні, спрямовану на недопущення реалізації Стратегії реформування лісового господарства до 2022 року, яка прийнята без обговорення її та оприлюднення для ознайомлення широкого кола громадськості.
        На противагу даній Стратегії, яку ніхто, крім авторів із Міністерства аграрної політики та продовольства України, в очі не бачив, у Держлісагентстві України робоча група з провідних лісових науковців, громадських активістів, міжнародних експертів і фахівців лісової галузі, які розуміють ліс зсередини і знають як ніхто проблеми лісового господарства, опрацьовувала Стратегію розвитку лісового господарства України, аналізувала та враховувала досвід комплексного реформування лісової галузі низки європейських країн протягом останніх 20 років.
        Її було затверджено колегією Держлісагентства України у вересні та розглянуто й обговорено на колегіях управління й нарадах лісогосподарських підприємств.
        У проекті Стратегії Держлісагентства прописано негативний міжнародний досвід надання лісів у концесію. Зокрема, така модель управління застосовується у країнах (Канада, Росія та деякі країни Африки) зі значною лісистістю та віддаленістю лісових масивів, відтак держава не може забезпечити ефективне управління ними. До речі, російські ліси відчули «покращення», а лісове господарство майже повністю розвалено. Гіркий смак концесії відчули й Болгарія і Грузія, швидко відмовившись від концесійної моделі управління лісовим господарством та повернувшись до старої моделі управління лісами. До слова, лісистість України – 15,9% (Тернопільщини – 13,3%), та й віддаленість лісових масивів не є характерною для державного лісового фонду, тож держава в змозі ефективно ними управляти.
        Також містяться положення щодо створення фонду розвитку лісового господарства при збереженні державної підтримки та прописані особливості його формування та використання. Прописаний механізм удосконалення інституційної структури лісового господарства. Крім того, передбачено диверсифіковане фінансування – ведення лісового господарства на Півдні та Сході має фінансуватися з державного бюджету, а також передбачено створення окремого фонду для всієї галузі. До речі, питання створення нової державної системи фінансово-економічного забезпечення ведення лісового господарства шляхом утворення Лісового фінансового фонду знайшло підтримку в Мінагрополітики України.
        Тож звідкіля взялася нова Стратегія? На перший погляд, читаючи її, ніби нічого загрозливого немає. Це якщо добре не вчитуватись. Найцікавіше починається, коли доходимо до 1 пункту, 3 підпункту – «Напрями та механізми досягнення цілей», і читаємо «…передача функцій здійснення господарської діяльності у сфері лісового та мисливського господарства новоствореному суб’єкту господарювання державної власності, повноваження щодо управління корпоративними правами якого Кабінет Міністрів України».
        Фактично одним абзацом державні підприємства позбавляють статусу юридичної особи. А відтак лісове державне підприємство не зможе нічого здійснити самостійно. Тож про яку там вчасну посадку лісів, догляд за ними, санітарні заходи можна буде говорити, якщо за всіма дозволами потрібно буде їхати в столицю. Природа не чекатиме й хвороби лісів теж.
        Маємо гарний приклад того, що зробили зі спиртової галузі на Тернопільщині. Чи потрібно знову вчитися на своїх помилках та ставати енну кількість разів на одні й ті ж самі граблі. І чи допоможе це? А що на це скаже загальнодержавна децентралізація? Питання риторичне.
        Тож обурюються лісівники Тернопільщини. Власне, це стало тією останньою краплею в чаші лісівничого терпіння, тому й зібралися на мітинг, мирний, поки що.
        – Так не може більше тривати, – говорить голова Тернопільської обласної організації Профспілки лісового господарства України Людмила Рибачук. – Тож стояти осторонь ми не будемо. Ми підтримуватимемо нашу галузь, боротися за неї до останнього та не допустимо приватизації лісів. Тож на акції прийнято ключові вимоги:
        - відміна рішення КМУ 15 листопада 2017 року – Щодо схвалення Стратегії реформування лісового господарства та інституційного розвитку до 2022 року;
        - взяття за основу Проекту Стратегії розвитку та реформування, напрацьований у Держлісагентстві фахівцями лісового господарства, міжнародними експертами та всіма зацікавленими сторонами, продовживши її подальше опрацювання;
        - беззаперечну відмову від ідеї створення єдиного лісогосподарського підприємства, що може призвести до ліквідації діючих лісогосподарських підприємств;
        - прискорення внесення змін до відповідних законодавчих актів із метою фінансового врегулювання діяльності галузі та створення Лісового фінансового фонду;
        - передбачити пряме підпорядкування Держлісагентства Кабінету Міністрів України та виведення його з під координування Міністерства агрополітики та продовольства;
        - при прийнятті закону України «Про державний бюджет України» на 2014 рік визначити Держлісагентство України головним розпорядником бюджетних коштів.
        Одразу ж по приїзді зі Всеукраїнських зборів профспілкового активу лісогосподарської галузі, Тернопільська обласна рада Профспілок лісового господарства звернулася щодо Стратегії, прийнятої КМУ, до голови Тернопільської обласної ради Віктора Овчарука та голови облдержадміністрації Степана Барни, щодо недопущення її реалізації, а 24 листопада, на сьомій сесії Тернопільської обласної ради, депутатами підтримано дане звернення, яке адресовано Президенту України, Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України.
        Крім того, звернення підтримано всіма народними депутатами України, які представляють Тернопільщину у Верховній Раді України, а також головами райдержадміністрацій та районних рад.
        Продовженням мітингу стала зустріч із заступником голови Тернопільської облдержадміністрації Ігорем Вонсом в актовій залі лісового управління та начальником управління Олегом Яремком.
       
        – Ми не кажемо, що лісове господарство не потребує змін, – говорить Ігор Вонс. – Потребує. Ми не розуміємо поки що цієї Стратегії. Які плани ми ставимо на наступні 5-10 років? Ми не розуміємо, як буде фінансуватися ця стратегія розвитку, за рахунок яких джерел? А я переконаний, що це мають бути державні кошти, це повинні бути кошти місцеві, плюс до того це має бути міжнародна технічна допомога. Попри те, що ми не підтримуємо і однозначно ми направимо звернення від обласної державної адміністрації. Більше того на колегії ми розглянемо питання і знову ж таки звернемося до Кабінету Міністрів з вимогою переглянути ту стратегію, яка була прийнята, внести корективи і виправити ситуацію, яка є на сьогоднішній день дорогою в нікуди, – резюмував куратор лісового господарства Тернопільщини.
        – 21 листопада підписано Указ Президента №341, який гласить про збільшення лісистості та відтворення лісових насаджень, що має забезпечити Програма «Ліси України – 2030», – каже начальник управління Олег Яремко. – Чи передбачує це Стратегія? Яка буде подальша доля тих лісів, які сьогодні є в державній власності? Хто розуміє, що таке вирощувати ліс, якщо говорити про породу дуба, той знає скільки потрібно часу доки він виросте, адже ліс існує не лише для його заготівлі і переробки, його завдання і функції набагато більші.
        До слова, на засіданні колегії Тернопільської облдержадміністрації, яка відбулася 29 листопада, її головуючий, очільник ТОДА Степан Барна, висловився на підтримку даного звернення й лісівників, зробивши наголос, що заробітна плата в лісових господарствах є вищою по області, а підприємства є справними платниками податків і зборів, і є прибутковими, відтак працюють і надалі мають працювати на благо держави й області й у державному статусі. Відтак звернення направлено в Кабінет Міністрів України. Далі буде.
 
Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ