У Збаразькому лісництві студенти-екологи, громадські активісти й лісівники відновили лісову ділянку ялиною європейською

Автор:  Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ
12.10.2018 11:05
Загальні новини
10 жовтня в Збаразькому лісництві державного підприємства «Тернопільське лісове господарство» стартувала осіння лісокультурна кампанія. В кварталі 37, вид. 10.2, на площі 0,4 гектара, створили лісові культури ялини європейської. 
Як поінформував лісничий Збаразького лісництва Василь Маланчук, дана дубово-грабово-модринова ділянка вийшла з-під рубки головного користування у вересні цього року. Для збільшення породного складу вирішили заліснити дану ділянку лісовими культурами ялини європейської. В основному ж у даному лісництві створюють лісові культури дуба звичайного шляхом посіву жолудя дуба звичайного. Загальна площа лісництва – 3578 гектарів із переважаючими дубово-грабовими насадженнями. Хвойних порід небагато – всього 178 гектарів, а це сосна, ялина та модрина. Щороку в лісництві здійснюють садіння лісів на площі 12-14 гектарів. Наразі триває заготівля жолудя, для цього лісництво залучає учнів шкільного лісництва, яке функціонує при Добриводській загальноосвітній школі. Частину жолудя буде висіяно цьогоріч, а частину закладуть у стратифікацію та в лісові розсадники, аби мати садивний матеріал для доповнення лісових культур. Разом із тим, збаразькі лісівники створюють нові ліси на переданим іншими користувачами деградованих і малопродуктивних землях. Зокрема, цьогоріч здійснили лісорозведення на площі 10 гектарів.
Вже традиційно до садіння лісів долучилися студенти географічного факультету Тернопільського національного педагогічного університету ім. В.Гнатюка разом зі своїми наставниками – доктором географічних наук, професором, завідувачем кафедри геоекології і методики викладання екологічних дисциплін Любомиром Цариком, асистентом цієї ж кафедри Іваном Каплуном, кандидатами географічних наук, доцентами кафедри Любов’ю Янковською та Ігорем Чеболдою та аспірантом кафедри Ігорем Кузиком. Дана акція стала частиною екологічної посвяти для новоприбулих студентів-екологів.
– Це вже не перша акція, в якій ми беремо участь, тому що з управлінням лісового та мисливського господарства ми маємо дуже плідну співпрацю, – розповідає Любомир Царик. – В тернопільських школах на сьогодні висаджено 8 дендраріїв із посадкового матеріалу, яке нам надали лісгоспи. І це така багатоцільова акція, тому що діти садять, доглядають саджанці, насолоджуючись ними та використовуючи їх у навчальному процесі. І територія школи стає більш екологічно сприятливою. Ну, і звичайно, долучаємося до посадки лісу і тішимося, тому що майбутні екологи не повинні сидіти лише в аудиторіях, вони, звичайно, мають бачити, як садиться ліс, адже технологія посадки лісу не проста, наочно бачити інші лісогосподарські заходи. Крім того, ми, як науковці, долучалися до аналізу п’ятирічної програми «Ліси Тернопільщини», і від імені наукової громадськості говорили, що потрібно трішки збільшити темпи посадки лісу, бо наша область віднесена до зони широколистяних лісів і лісистість мала би бути 20%. На сьогодні ми маємо 13,3%, тож 7 відсотків – це доволі великі площі. На сьогодні ми разом з лісовим господарством співпрацюємо з територіальними громадами, відтак вони визначають місця, які вони готові віддати під посадку лісу, і щоб земля не пустувала, там не були чагарники, нехай красується ліс.
Власне, технологію посадки лісокультур ялини європейської для студентів демонструвала головний спеціаліст відділу лісового господарства, охорони і захисту лісів управління Надія Козацька. 
 
– Стає доброю традицією, що кафедра геоекології разом зі студентами за ініціативи та участі лісівників садить ліс, – говорить голова громадської організації «Екоальянс» Олександр Філь. – І я вважаю, що це має дуже велике значення для зміни свідомості молоді. Вважаємо, що цю добру справу обов’язково треба продовжувати і ми маємо такі наміри.
Сіянці ялини європейської не виросли одразу, спочатку потрібно було зібрати насіння, висіяти його на лісовому розсаднику, здійснювати постійний догляд, аби сіянець потрапив на постійну ділянку, на якій ми сьогодні знаходимось, ¬– говорить начальник управління Олег Яремко. – Але це не означає, що на цьому завершиться процес, і ліс ростиме самостійно. Дана лісова ділянка потребуватиме постійного догляду – працівники лісництва здійснюватимуть безліч доглядів на лісовими культурами, забезпечуючи таким чином сприяння їх росту, доповнюватимуть, якщо не всі прижилися, вилучатимуть інших малоцінні породи з ділянки і ін. Відтак все живе має як свій початок, так і свій кінець. Власне, ми заготовляємо ліс і знову відновлюємо його, і цей процес безперервний. Акція з садіння лісів «Майбутнє лісу в твоїх руках» продовжується. Власне, ми подали клич студентству, аби вони, як майбутні екологи, уже зараз бачили симбіоз техніки, виробництва і природи та те, що вплив людини на навколишній світ не завжди може бути негативний. Зламати стереотипи та показати, що лісівник завжди був другом природи, подати інформаційний заклик щодо цього в громади через громадські організації, з якими ми тісно співпрацюємо зараз і плануємо співпрацювати в майбутньому. Відтак сподіваємось, що рубку громадяни так само сприйматимуть позитивно, як і посадку лісів, адже це тотожні речі, від яких залежить лісовий організм, його здоров’я і життя. Всього ж станом на сьогодні по області створено 665 гектарів лісів, із них лісовідновлення становить 460 гектарів, здійснено сприяння природному відтворенню лісів (в основному бук звичайний) на площі 47,5 гектарів та створено 150 гектарів нових лісів.  
На завершення студенти, які вступили цьогоріч на кафедру геоекології, пройшли посвяту, змагалися в конкурсах на знання про природу, про ліс, а їхні наставники та лісівники оцінювали їхні знання та ставили бали. У підсумку зустрічі в усіх накреслилася тверда думка, що цей день їм запам’ятається на все життя, а співпраця студентської молоді з лісівниками триватиме ще не один рік.