Облік природного поновлення бука в Бережанському лісництві ДП "Бережанський лісгосп". 2008 рік

У лісгоспах триває робота над упровадженням практики поступових рубок у букових господарствах

Автор:  Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ
22.05.2018 09:38
Загальні новини
Загальна площа лісових ділянок по управлінні становить 154,1 тис. гектарів, із них укритих лісом – 145,1 тис. га. З них площа букових лісів становить 13,6 тисяч гектарів із запасом 3349,6 тисяч кубометрів.
Поступові рубки в насадженнях бука здійснюють Бережанський і Бучацький лісгоспи. Застосування поступової системи рубок розпочалася в даних лісогосподарських підприємствах з 2002 року. Якщо брати практику минулої п’ятирічки, то поступовими рубками в буковій госпсекції пройдено від 250 гектарів у 2013 до 380 гектарів у 2017 роках. Відсоток поступових рубок у минулому році становив майже 23 відсотки.
При поступових рубках деревостан вирубують повністю, але не одразу, не за короткий строк, а за 2 і більше прийомів. У процесі рубки має з’явитися і сформуватися молоде покоління лісу. 
Як зазначив перший заступник начальника – начальник відділу лісового та мисливського господарства, охорони і захисту лісів управління Іван Приймачук, букові ліси Тернопільщини ростуть на межі їх природного ареалу, це обумовлює їх нижчу стійкість порівняно з гірськими бучинами. В переважній більшості букові насадження не чисті, а змішані грабово-букові деревостани з участю таких лісових порід, як клен, дуб, ясен, липа й черешня. 
За останні роки стан бучин погіршився, що, в першу чергу, пов’язано з інтенсивністю формування псевдоядра бука й поширенням поперечного раку. В зв’язку з цим виникла необхідність наукового обґрунтування нової системи ведення лісового господарства для цієї господарської секції. 
Так, із метою вивчення ефективності різних способів рубок у справі відновлення корінних бучин, в Бережанському і Нараївському лісництвах державного підприємства «Бережанське лісомисливське господарство» в 2005 році науковцями Українського науково-дослідного інституту гірського лісівництва було закладено дослідно-виробничий об’єкт на площі 18 гектарів. Площу цієї ділянки розділили на чотири підділянки, де застосовано основні підходи про проведення рубок: поступові, суцільні, вузьколісосічні, вибіркові та санітарні рубки. Закладений експеримент підтвердив високу ефективність поступових рубок – при інтенсивності вирубки запасу – 35%, кількість підросту досягла 75 тисяч штук на гектар.
Суцільні вузьколісосічні рубки використовуються в бучинах на рівнині значно рідше. Їхньою метою є прорубка смуг, шириною не більше однієї висоти деревостану для створення близьких до природних умов заліснення цієї ділянки за рахунок плодоношення навколишніх узлісь. Позитивним тут є мінімальні пошкодження лісової екосистеми, скільки вирубка деревостану проводиться в один прийом.
Отримані на дослідному об’єкті результати свідчать, що застосування такого способу рубок на схилах дає гарні результати, але на рівнинних ділянках прогресуюче заболочення значно ускладнює лісовідновлення при суцільних рубках. Поступові дво- чи триприйомні рубки є основною системою рубок для бучин на рівнині.
За даними лісовпорядкування, на переважній площі поступових рубок в букових лісах забезпечується надійне природне поновлення бука.
Впровадження в лісогосподарську практику поступових рубок із удосконаленими технологіями заготівель сприяє формуванню природних лісів, підвищенню їхньої стійкості на посиленню захисних і корисних властивостей, забезпечує постійне функціонування лісів, а також дозволяє ефективніше використовувати лісові ресурси, що наближує перехід в управління лісами та лісокористування на засади сталого розвитку.