У чому хочуть бути першими лісівники Тернопільщини?

Автор:  Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ
10.10.2019 17:41
Загальні новини
08 жовтня 2019 року на базі ДП«Чортківське лісове госпдарство» під головуванням начальника Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства Олега Яремка, відбулася науково-практична конференція по вирощуванню садивного матеріалу із закритою кореневою системою.
На конференцію були запрошені представники лісогосподарських підприємств Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства та інших обласних управлінь, зокрема: перший заступник начальника Хмельницького обласного управління лісового та мисливського господарства Павло Золотий та представники лісогосподарських підприємств Хмельниччини, представники Івано-Франківського, Вінницького та Черкаського обласних управлінь лісового та мисливського господарства. Також гостями конференції були: В. о. голови Чортківської РДА – Іван Заболотний, директор ТзОВ "МОСТ-Україна"Олександр Твердохліб, директор підприємства "Еко Органік Продукт" Андрій Дзендзель, доктор філософії, директор Науково-дослідного інституту ноосферної валеології Марцінишин® Здоров’я збереження і планетарної екологічної безпеки людини, кафедри ЮНЕСКО № 843 Юрій Марцінишин.
А ще  участь в заході взяли представники компаній: «Терра-Тарса Україна» (Сергій Трач — кандидат с.-г. наук, регіональний представник компанії);  БУТ ЦЕНТР(Володимир Сіленкокандидат с.-г. наук); « Ензим-Агро» (Максим Комок – керівник відділу дослідження та розробок біопродуктів); «UKRAVIT» (Назар Демчук – менеджер компанії); «Yara» ( Микола Панчук – регіональний представник компанії );  «Самміт-Агро» (Олег Федишин– регіональний представник компанії);  ТОВ НВО Агросвіт (Олександр Рибчук – провідний менеджер з застосування мікродобрив та інокуляції);  ХАЄ-Україна (Євген Янченко– комерційний директор); Олександр Філь голова Громадської організації «ЕКОАЛІАНС»;  Грубінко Василь – завідувач кафедри біології Тернопільського педуніверситету, доктор наук, професор; «ТД КІССОН» (Іван Барзул – директор філії ); представники Кам’янець-Подільського університету.
З привітальним словом виступив начальник управління Олег Яремко. Він привітав усіх присутніх побажав плідної праці та високих результатів у роботі. Зазначив, що Тернопільщина відноситься до малолісистих областей і головним завдання лісників є збільшення лісистості області. Тому на підприємстві ДП «Чортківський лісгосп» реалізували проект побудови сучасного лісорозсадницького комплексу з вирощування садивного матеріалу із закритою кореневою системою на основі технологій шведської компанії ВСС, яка є світовим лідером у виробництві сучасного устаткування для лісових насіннєвих центрів і розсадників. Також Олег Яремко розповів про участь лісогосподарських підприємств області у пілотному проекті, який проводить ТОВ “MOST-Україна” офіційний представник  ECO Organic Product в лісовій галузі України. Проект є довготерміновим і покликаний покращити продуктивність лісонасаджень та підвищити родючість грунтів. Роботу розпочато у ДП «Кременецький лісгосп», ДП «Тернопільський лісгосп», ДП «Бережанський лісгосп», на черзі інші підприємства управління ДП «Чортківський лісгосп» та ДП «Бучацький лісгосп». Дальше начальник управління розповів проте що, основним завданням лісників області є вирощуванння цінних дубових насаджень та зазначив, що відновлення лісів Тернопільщини за останні три роки складають 2 тис. га, тому забезпечення якісним садивним матеріалом робіт по відновленню лісів є важливим завданням. 
Далі виступив із словом директор ДП «Чортківський лісгосп»  Василь Фреяк. Він зазначив, що підприємство за останні роки працює над розвитком лісорозсадницької справи в питанні вирощування посадкового матеріалу з закритою кореневою системою: 
«Вивчивши досвід європейських країн, ми почали будівництво теплиць,  виготовляти  апарати  для  термотерапії та флотації  жолудя, встановлювати  холодильні камери, навіси  притінення, поливочні рампи на ділянках дорощування.  Застосовували різні методи зрошування серед яких, мікродощування, капельний  полив, туманоутворюючі  установки.» - резюмував Василь Йосипович. За його словами, щоб отримати  якісний садивний матеріал,  необхідно  декілька основних складових:  насамперед  це якісне насіння, для цього на підприємстві  функціонує  постійна  насінева  база. В лісгоспі створені клонові та родинні  плантації – дуба звичайного і модрини європейської. Де проводиться збір насіння на селекційній основі.
Під час конференції до слова запрошувалися представники різних компаній, які брали участь в заході, кожен з яких мав можливість виступити  і ознайомити присутніх  із сучасними досягненнями провідних національних та міжнародних компаній в галузі досліджень біопродуктивності лісових і агрокультурних насаджень.
     
Програма була з виїздами на підрозділи підприємства,  де присутнім було продемонстровано результати роботи по розвитку лісокультурного виробництва. Зокрема, у Колиндянському лісництві присутнім був продемонстрований центр лісонасінневої та лісорозсадницької справи. Дальше усі побачили теплицю по живцюванню декоративних порід, павільйон притінюючий, повністю автоматизований полив у теплиці, полив у відкритому грунті та  як проводиться вирощування декоративного посадкового матеріалу.  А ще велику увагу  присутніх привернув плодовий маточний сад з крапельним зрошуванням.
   
Найбільш цікавою була екскурсія у Скала-Подільське лісництво на території якого, проводиться вирощування посадкового матеріалу лісових порід із закритою кореневою системою за європейською технологією з устаткуванням Шведського виробництва. У цьому лісництві присутні гості мали можливість побачити роботу лінії напівавтоматичного посіву лісового насіння для вирощування сіянців із закритою кореневою системою, наповнення касет субстратом, висівання лісового насіння, теплиця з дослідженнями,  павільйон та поливочну рампу. 
   
Перевага цієї технології полягає  у тому, що саджанці мають розвинену кореневу систему і їх можна садити у будь-яку  пору року. Такий комплекс має можливість за один рік виростити    500  тис.шт. саджанців.
Програма конференції  була насиченою та пізнавальною. Лісівники з України багато дізнались від колег на Тернопільщині, як досягти успіху у вирощуванні якісного садивного матеріалу, і визначили напрямок, яким маємо іти для створення стійких високопродуктивних насаджень, адже без високоякісного насіння не буде якісного сіянця, а без якісного сіянця - доброго лісу.
                                                                                              Автор:  Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ