Створення високопродуктивних насаджень завжди буде першочерговим завданням лісівників Тернопільщини, – Олег Яремко

Автор:  Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ
10.07.2018 10:07
Загальні новини
05 липня, на базі державного підприємства «Бережанське лісомисливське господарство», під очільництвом начальника Олега Яремка, його заступників Івана Приймачука та Любомира Нички, за участю першого заступника голови Бережанської райдержадміністрації Віктора Зінчука, голови районної ради Василя Білика, керівників підприємств, головних лісничих, головних інженерів, інженерів лісових культур і працівників апаратів управління й лісгоспу, відбулася виїзна колегія управління. На порядок денний розгляду засідання винесено два питання – стан лісовідновлення на підприємствах управління, зокрема, технічне приймання лісокультур, природного поновлення та лісових розсадників у 2018 році (доповідач – головний спеціаліст відділу лісового та мисливського господарства, охорони і захисту лісів Надія Козацька) та про стан ведення мисливського господарства користувачами мисливських угідь області (доповідач – головний спеціаліст відділу лісового та мисливського господарства, охорони і захисту лісів управління Микола Слюсаревський).
– Державне підприємство «Бережанське лісомисливське господарство» займає надзвичайно важливе значення і роль у системі всього народногосподарського комплексу району, відтак і деревообробна галузь району розвивається стабільно, тож ми зацікавлені в тому, аби підприємство працювало завжди збалансовано та з перспективою, з тими інноваційними впровадженнями, які простежуються протягом останніх років, – поінформував перший заступник голови райдержадміністрації Віктор Зінчук. – Сьогодні ми маємо 3 мільйони гривень надходжень у місцевий бюджет від лісомисливського господарства, а це виконання різних програм, фінансування бюджетної сфери району в цілому. Крім того, завдяки переходу на альтернативне опалення бюджетних установ району вдалося зекономити 1,5 мільйона гривень.
Доповідач із першого питання Надія Козацька поінформувала присутніх, що поточного року лісовиробництво всіма підприємствами здійснювалося на належному рівні, дотримано всіх технічних норм при створенні лісокультур та з урахуванням умов місцезростання головних лісотвірних порід. Зокрема, лісових культур дуба звичайного створено 61,3 відсотки (252,3 га) від усіх створених лісокультур підприємствами навесні. Перевиконано плани як зі створення лісових культур (411,6 га), так і доповнення (659 га), лісорозведення (132 га) і природного поновлення лісів (47,6 га). Як зазначила доповідач, 74 відсотків природного відновлення лісів припадає на бук лісовий, левова частка якого припадає на Бережанське лісомисливське господарство, відтак обрання даного підприємства для проведення виїзної колегії обрано не випадково, адже лісовідновлюють ділянки тут в основному за рахунок природи, тож у кінцевому результаті планують отримати якісні й продуктивні здорові букові ліси.
Як приклад, цьогоріч у Бережанському лісгоспі відведено під природне зарощування 18,5 га лісових культур бука лісового, які під час технічного огляду спеціалістами управління отримали стовідсоткову оцінку добре-дуже добре. 
Разом із тим, лісівникам даного підприємства є чим поділитися з колегами, адже тут уже більше 15 років здійснюються різні підходи до сприяння природного відновлення головної лісотвірної породи Бережанщини – бука. Проводячи поступові рубки та застосовуючи різну кількість прийомів, досліджують те, скільки при першій прийомці потрібно забрати дерев, аби отримати великий запас на ділянці при останньому прийомі рубок та високопродуктивне насадження в кінцевому результаті. 
60 відсотків лісів Бережанщини – це бучини, говорить директор державного підприємства «Бережанське лісомисливське господарство» Олександр Левчук. – Розрахункова лісосіка по буку становить 67 відсотків, тому особлива увага приділяється веденню господарства в букових насадженнях. Ми маємо більш як десятирічний практичний досвід і наукові дослідження Державного інституту гірського лісівництва, і ця співпраця дає певні результати. Це наближене до природи екологічне лісівництво. Ми застосовуємо поступові рубки. Мета лісовідновлення – це забезпечити продуктивні й стійкі деревостани. Задля цього зменшуємо повноту до 0,5-0,6. Кожна ділянка індивідуальна – площа не має перевищувати 10 гектарів і період 30 років. Залежно від стану лісової ділянки, здійснюється різний ступінь вибірки, що дає змогу збільшити приріст тих дерев, які залишаються на ділянці, відтак вони набувають якіснішого стану, більшої товарності, і що основне, таким чином забезпечується якісне природне зарощування. Якщо відповідно до норм, мінімумом на гектар є 15 тисяч підросту та 1,5 метри висотою, є в нас ділянки 220 тисяч. Крім того, практика показує, що чим вищий підріст, тим краще він відновлюється після забирання материнської породи, відповідно й більш стійкіший. Очікувати природного поновлення можна і рік, і вісім. Для того є ще й сприяння шляхом проведення мінералізації ґрунту в місцях відсутності природного поновлення, тож у майбутньому плануємо ще й придбати відповідну техніку.
До слова, під час огляду ділянок присутні зауважили титанічну роботу колег-лісівників, адже, як сказали під час підсумку колегії присутні керівники лісогосподарських підприємств, практика ведення лісогосподарювання в бучинах відсутня – лише в теорії, а ось для Бучацького лісгоспу виїзна колегія була напрочуд змістовною, адже майже 20 відсотків насаджень теж припадає на букове господарство.
Під час огляду букових лісових ділянок, починаючи від першого прийому рубки і закінчуючи кінцевим, різним віком і запасом букових насаджень, присутні побували на майже десяти ділянках у двох лісництвах – Бережанському й Урманському. Особливо вразила присутніх ділянка останнього прийому поступової рубки 2018 року, площею 0,9 га із запасом 222 кубометри, віком 95 років. Як зазначив головний лісничий ДП «Бережанський лісгосп» Микола Ковальчук, при першій прийомці (2008 р.) на даній ділянці забрали 120 кубометрів з гектара, відповідно до наукових рекомендацій, відтак, застосовуючи їх на практиці, лісівники вважають, що процент вибірки був завищеним; при другій (2013 р.) – 65, а при третій – 222 кубометри. Згідно з таксацією 2003 року запас насадження становив 350 кубометрів, тобто, застосовуючи поступову систему рубок, лісівникам вдалося отримати додаткових 60 кубометрів на гектарі. 
Сприяння під насіннєвий рік (рихлення грунту), невеликий процент вибірки та залишення на ділянці кращих материнських дерев (дерев майбутнього) при першому прийомі (друга селекція), – таку формулу результативного природного поновлення букових насаджень озвучила Надія Козацька: «Бук потребує зовсім іншого підходу від вирощування дуба – він хоче рости густо, відповідно хто генетично сильніший, той і виживає, відтак спадкові властивості сильніші», – підсумувала вона.
Та не лише природними бучинами здивували присутніх бережанські лісівники. У Підгаєцькому лісництві побували у виплеканих ними дібровах 2004-2010 років. Своєю гордістю називає дубові насадження директор Бережанського лісмисливгоспу Олександр Левчук, жартуючи, що відвідуючи їх, ловить себе на думці, що не дарма керує підприємством ось уже більше п’ятнадцяти років, адже залишить по собі добрий спогад для нащадків. 

Програма виїзної колегії була насиченою, її учасники відвідали і дубові насадження 2017 року і експериментальні ділянки з посадкою різновікових дубових сіянців і модринових насаджень.
Також відвідали вже атестовану клонову плантацію модрини європейської в Урманському лісництві. До слова, підприємство може похизуватися і однією з найкращих в Україні клонових плантацій дугласії тисолистної в Завалівському лісництві, збереженість якої становить більше 80 відсотків, і яка занесена в державний реєстр, відтак селекційна робота не лише в Бережанському лісгоспі на високому рівні, а й виокремлює обласне управління прогресивністю в досягненні позитивних результатів лісової селекції серед інших в системі Держлісагентства.
На завершення лісокультурної частини виїзної колегії побували на лісовому розсаднику Підгаєцького лісництва, який по праву можна назвати колискою лісів майбутнього і не лише. Майже 500 тисяч сіянців дуба звичайного, а ще різновікові сіянці і сажанці горіха грецького, каштана, клена гостролистого, липи дрібнолистої і інших лісових порід. Цьогоріч даний лісовий розсадник модернізували, облаштувавши новим обгородженням і змістовною наглядною агітаційною продукцією, розширили його корисну площу, завезли новий ґрунт, тож планують розширити і асортимент порід. Доїжджаючи до даного об’єкта, присутні зробили висновок, що він не лише слугує лісництву як об’єкт вирощування майбутніх лісів, а й є чудовою рекламою самого лісництва й підприємства загалом, адже проїжджаючі мимохіть повертають голову, аби побачити всю цю доглянуту й естетичну красу.
За результатами проведеного аудиту щодо ведення лісогосподарювання Бережанським лісомисливським господарством відповідно до міжнародних стандартів, аудиторами відзначено правильний підхід до виконання основних завдань лісової сертифікації, про що свідчить нещодавня перевірка та схвальний відгук у її підсумку. Враховуючи, низку пунктів, які підтверджують те, що Бережанське лісомисливське господарство на правильному шляху в своєму підході до виконання основних господарських функцій, немало важливим є і екологічний підхід до використання лісових ресурсів. Задля цього лісгоспом спрямовано чимало інвестицій у модернізацію основних технічних засобів, завдяки яким здійснюється заготівля деревини, її відвантаження з лісосіки на проміжні та нижній склад лісгоспу. Під час виїзного засідання продемонстровано процес трелювання деревини, під час якого не пошкоджується верхній шар лісового ґрунту. Разом із тим, новітня техніка дозволяє економити на людських ресурсах, паливі та є гарантом охорони праці робітників, які здійснюють заготівлю деревини. Як зазначив головний інженер ДП «Бережанський лісгосп» Леон Наконечний, провівши аналіз використання ЗІЛів у вивезенні лісопродукції та тракторних причепів (DL-10 Forester), підприємство надало перевагу останнім, що дало змогу економити на тонно-кілометрі 2,5 грн. Відповідно, лісомисливське господарство запланувало додатково закупити ще кілька тракторів, аби повністю відмовитися від використання застарілої техніки, яка не виправдовує себе з приводу економії її використання. А вивільнені кошти дозволять інвестувати в розвиток лісової інфраструктури, яка в підприємстві теж на належному рівні, про що свідчив іще один об’єкт – лісовозна дорога, протяжністю 3,2 кілометри. – Дана дорога будувалася «з нуля», – продовжує головний інженер лісгоспу, – розпочали її будувати 2008 року, ввели в експлуатацію в 2013 році. За час її використання, враховуючи великі відстані вивезення лісопродукції, підприємству вдалося зекономити чималі кошти.        
– Економічний та екологічний підхід до лісогосподарювання, продемонстрований під час виїзної колегії в Бережанському лісгоспі, довів те, що незважаючи на економічну скруту, в якій опинилося лісове господарство на загальнодержавному рівні протягом останніх кількох років, завдання, яке стоїть на сьогодні перед лісівниками – це підхід до лісівництва зовсім під іншим кутом, – підсумував засідання колегії начальник управління Олег Яремко. – Цьому, на жаль, сьогодні не навчать ні профільні вузи, ні лісівнича література. Потрібно власним досвідом досягати того, що показали нам сьогодні в Бережанському лісомисливському господарстві. Така неоціненна практика лісогосподарювання, яку нам продемонстрували бережанські лісівники, дасть поштовх іншим лісовим господарствам до всебічного розвитку, тож виїзні колегіальні зустрічі виправдовують себе на сто відсотків. Підходячи економно з екологічної точки зору до виконання основних лісогосподарських функцій, аналізуючи виконання роботи на кожній ділянці в лісовому господарстві, можна отримати неочікувано дуже позитивний результат. А це створення високопродуктивних насаджень – завдання, яке завжди стоятиме під номером один серед функцій лісівників Тернопільщини, – резюмував начальник управління.