Про санітарний стан лісових насаджень і шляхи попередження масового поширення шкідників і хвороб говорили в облдержадміністрації

Автор:  Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ
20.02.2018 02:00
        19 лютого в обласній держаній адміністрації під головуванням Першого заступника голови облдержадміністрації Івана Крисака, відбулося чергове засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

        Серед 11 питань, винесених на розгляд комісії, про санітарний стан лісових насаджень в області й шляхи попередження масового поширення шкідників і хвороб присутніх поінформував головний спеціаліст відділу лісового та мисливського господарства, охорони і захисту лісів Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства Андрій Маланчук.

        Так, протягом 2017 року загальний санітарний стан лісових насаджень, що підпорядковані Тернопільському обласному управлінню лісового та мисливського господарства, підтримувався в належному стані. Проведено значний обсяг заходів для поліпшення санітарного стану лісів. Зокрема, здійснено лісопатологічні обстеження та заходи з поліпшення санітарного стану лісів на загальній площі 2794 га, в тому числі: вибіркові санітарні рубки на площі – 2797 га, суцільні санітарні рубки на площі 1 га. Крім того, лісогосподарськими заходами (прохідні рубки, рубки головного користування) охоплено 64 га в осередків шкідників і хвороб лісу. До слова, санітарні рубки призначаються в насадженнях, ушкоджених пожежами, шкідниками, хворобами лісу, внаслідок аварій та стихійного лиха, що викликають деградацію лісових деревостанів, в насадженнях, де відмічаються сухостійні, всихаючі, сильно ослаблені й засохлі дерева.

        В 2017 році заходи з поліпшення санітарного стану лісів проведено в осередках шкідників та хвороб лісу на площі 2641 га або 94 % від загального обсягу. Крім того, розроблено 153 га або 5 % насаджень пошкоджених вітровалами та буреломами та 24 га або 1 % насаджень де відмічалося всихання дерев.

        Окрім того, силами державних лісогосподарських підприємств проведено невідкладні заходи з метою недопущення накопичення сухостійної деревини, особливо біля населених пунктів та навколо доріг, і упередження масового розповсюдження вторинних шкідників. Проведено заходи щодо ліквідації засмічення лісових насаджень побутовими та іншими відходами.

        Разом з тим, розроблено квартальні просіки поблизу автомагістралей та інших доріг загального користування, проведена робота з прибирання вітровальних дерев навколо об’єктів, що мають культурну або історичну цінність та в місцях масового відпочинку населення. Також проведено розчистку та облаштування природних водних джерел питної води, які розташовані на землях лісогосподарського призначення.

        Загальна площа осередків шкідників та хвороб лісу в насадженнях держлісфонду становить 5567,2 га, в тому числі: шкідники лісу – 706,1 га, хвороби лісу – 4461,1 га. Таким чином, площі осередків шкідників та хвороб лісу протягом інвентаризаційного періоду збільшилися в цілому на 472,4 га або 9,3 % і у відсотковому відношенні до загальної площі держлісфонду становлять 3,6 %. В результаті проведення заходів з поліпшення санітарного стану лісів в 2017 році ліквідовано 2641,3 га осередків шкідників та хвороб лісу.

        Станом на 01.01.2014 року осередків хвоєгризучих не виявлено.

        В ДП «Чортківський лісгосп» (Улашківське лісництво) на обліку знаходиться комплексний осередок п’ядунів зимового та обдирало на площі 45,0 га.

        На обліку знаходиться 661,1 га комплексного осередку стовбурних шкідників і грибів синяви (пошкоджена сосна звичайна).

        Осередки хвороб лісу становлять 4461,1 га. Основними хворобами лісових насаджень лісогосподарських підприємств є:

        - опеньок осінній 2071,7 га або 42,6 %;

        - комплексний осередок некрозно-ракових хвороб і стовбурних гнилей (смертельна хвороба ясена) 1317,1 га або 27,1 %;

        - бактеріальний рак ясена 443,9 га або 10,0 %;

        - коренева губка 402,0 га або 4,3 %;

        - поперечний рак дуба 166,9 га або 3,4 %;

        - трутовики 139,0 га або 2,9 %;

        - інші хвороби 240,5 га або 5,7 %.

       Практично всі осередки шкідників та хвороб лісу 5204,3 га або 93,5 % в тій чи іншій мірі потребують проведення лісогосподарських заходів і профілактичних заходів боротьби.

        Станом на 01.01.2014 року на території держлісфонду наявні 69 га лісових насаджень пошкоджених вітровалами та буреломами, також потребують проведення лісогосподарських заходів 1277 га, де відмічаються процеси всихання дерев.

        Протягом 2017 року лісопатологічні обстеження проведено на площі 33467 га. Лісогосподарськими підприємствами проводились профілактичні наземні біологічні заходи боротьби з шкідниками лісу шляхом розвішування шпаківень (гнізд) для птахів та огороджуванням мурашників. Всього проведено захист лісів від шкідників наземним біологічним методом на площі 5203 га, вартість заходів становила 64,3 тис.грн.

Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ