Підхід до лісівництва має бути творчий, а природа в цьому допоможе, – Олег Яремко

Автор:  Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ
01.06.2018 18:00
Загальні новини
30 травня відбулося засідання колегії лісового управління, під керівництвом начальника Олега Яремка та його заступників, за участю головних спеціалістів управління, керівників, головних лісничих і головних інженерів лісогосподарських підприємств.
Спершу Олег Яремко поінформував присутніх про зміну складу колегії, зокрема, виходу Віталія Луя та Ігоря Гуменюка та включення першого заступника начальника Івана Приймачука.
Враховуючи те, що на засідання були запрошені землевпорядники, перше питання, яке розглянули присутні, стосувалося стану виготовлення правовстановлюючих документів на землю в площині розрахунків підприємствами за виконання даних послуг та фактичних площ, на яких здійснено, а також де проводяться відповідні роботи. 
Як поінформував директор ДП «Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», всі договірні зобов’язання, які було взято минулоріч, інститут виконав повністю. Відповідно зроблено повністю технічну документацію на встановлення (відновлення) меж по держлісфонду Бережанського лісомисливського господарства, а також по Кременецькому та Тернопільському лісових господарствах. Щодо ділянок, які йшли під заліснення, згідно з наказами Держгеокадастру і розпорядженнями облдержадміністрації, за 2017 рік повністю виконано весь комплекс робіт, в т.ч. і ґрунтове обстеження, визначення їх як малопродуктивні й деградовані, складено відповідну супровідну документацію. Відповідно зареєстровано речові права на всі ділянки, на які минулоріч укладено угоди. В поточному році укладено договори під кошти екологічного фонду – 80 відсотків цієї документації вже виготовлено, тож землевпорядники планують виготовити документацію на ділянки, які йдуть під заліснення до 1 липня та 1 серпня відповідно.
На даний час за власні кошти інститутом укладено угоди з ДП «Чортківський лісгосп» на ділянки під заліснення. Також проведено геодезичні роботи в Монастириському районі (Бучацький лісгосп), які планується завершити до кінця червня.
Керівник ТОВ «Права на землю» повідомив, що у 2017 році з лісогосподарськими підприємствами укладені угоди на виготовлення правовстановлюючих документів на землю на загальну площу 5726 гектарів (Бережанський, Бучацький та Чортківський лісгоспи). На даний час виконано робіт на площу 4259 гектарів. Потребували корегування, тобто поки що не завершено до кінця роботи по чотирьох сільських радах Чортківського району щодо погодження меж зі Львівською залізницею (1200 гектарів). Тож завершити роботу керівник землевпорядної установи пообіцяв у короткий термін. 
До слова, площа, на яку укладено угод на виготовлення правовстановлюючих документів у 2017 році становить 16731,3 гектари (землі держлісфонду) та 1497 гектарів (нові ліси). 2018 року лісогосподарські підприємства продовжать роботу в даній площині та в обсягах, не менших попереднього періоду.
Про те, як перезимували лісогосподарські підприємства та чи вдалося економити на енергоносіях в осінньо-зимовому періоді 2017-2018 років присутніх колегії поінформував головний спеціаліст відділу лісових ресурсів та економіки управління Андрій Барабаш. Як зазначив доповідач, всі підприємства перевели адміністративні та виробничо-побутові приміщення на альтеративне опалення, відтак порівняно з попереднім періодом використання дров для опалення приміщень та виробничих потреб зросли на 2,3%. В 1,5 рази (з 72 до 48 Гкал) скоротило споживання теплової енергії ДП «Тернопільський лісгосп», цього вдалося досягти завдяки модернізації адмінбудівлі.
Порівняно з попереднім періодом підприємствам вдалося скоротити витрати на пально-мастильні матеріали. Зокрема, Бережанський лісгосп, який переобладнав техніку газовим обладнанням, скоротив споживання стисненого газу на 3,5%. Скоротили споживання світлих нафтопродуктів Кременецький та Бучацький лісгоспи – на 12,6 та 1 відсоток відповідно. Середня знеособлена вартість літри бензину по управлінні становила 20,95 грн, дизпалива – 19,69 грн. Зменшилося також споживання електроенергії на 1,5%, в основному за рахунок переходу підприємств на енергоощадливе обладнання по Чортківському (13,3%), Бережанському (7%) і Бучацькому (4,8%) лісгоспах.
З питання підсумків ревізії лісових обходів присутніх повідомив головний спеціаліст відділу лісового та мисливського господарства, охорони і захисту лісів управління Андрій Маланчук. Головний спеціаліст зупинився на недоліках, виявлених під час перевірки по кожній дільниці лісгоспів. В основному зауваження доповідача стосувалися чіткого дотримання інструкції під час проведення ревізії майстерських дільниць, складання актів огляду, належного вигляду ділянки після проведення лісогосподарських заходів і ін. Враховуючи терміни проведення перевірки, станом на час проведення колегії головні лісничі поінформували про виправлення більшості недоліків, виявлених спеціалістами управління. 
У «різному» присутні засідання розглянули питання стану та перспектив застосування поступових та вибіркових систем рубок головного користування, з якого доповів перший заступник начальника управління Іван Приймачук. Наразі активно запроваджує поступову систему рубок у буковому господарстві державне підприємство «Бережанське лісомисливське господарство», робота щодо цього розпочалася 2002 року. 2005 року закладено дослідно-виробничий об’єкт на площі 18 гектарів у Бережанському та Нараївському лісництвах, який підтвердив ефективність поступових рубок – при інтенсивності вирубки запасу 35% кількість підросту сягнула 75 тисяч штук на гектар. У 2017 році поступовими рубками пройдено площу 380 га з 775 га загальної площі по управлінні, заготовлено 29,9 тис. кбм ліквідної деревини.
З даного питання виступили керівники й головні лісничі тих підприємств, де запроваджено або планують застосовувати вибіркову й поступову систему рубок. З приводу цього своїм досвідом поділився директор ДП «Бережанський лісгосп» Олександр Левчук, який акцентував на позитивних аспектах переходу на поступову й вибіркову систему рубок у лісах. По перше, це екологічно наближене до природи лісівництво, коли площа, де здійснюється лісогосподарський захід, завжди залишається вкритою лісом, насадження більш продуктивні, так як відбувається природне поновлення лісової ділянки, а відтак це економічно вигідно підприємству, так як не потрібно здійснювати садіння лісу, догляд за лісовими культурами. Суттєва економія як часу, так і коштів підприємства. «Ви забрали ресурс, приріст стає ще більшим, насадження нічого не втрачає, його відновлює природа», – підсумував керівник Бережанського лісгоспу.
Начальник відділу лісового господарства ДП «Бучацький лісгосп» Володимир Островський поінформував, що підприємство, окрім букового, може застосовувати дану систему в ялиновому та березовому господарствах. На ділянках зростає багато інших цінних листяних порід, тож підприємство планує зустріч із науковцями з даного питання, аби правильно організувати відповідну роботу.
Головний лісничий ДП «Кременецький лісгосп» Роман Іваницький поінформував про те, що система поступового ведення господарювання добре зарекомендувала себе на території Суразького лісництва. В лісорослинних умовах С2Д2, проведення різних етапів рубок дійсно показало, що система поступового рубання досить хороша для відновлення. На площі рівномірно поступової рубки зі зниженням повноти з 0,8 до 0,5/0,55 спостерігалося відновлення в наступний рік після рубки: сосна – 90 тисяч, дуб – 21 тисяча, явір – 21 тисяча, граб – 90 тисяч, клен гостролистий – 4 тисячі штук на гектар. Цього більше як достатньо для майбутнього лісу. Зовсім інший підхід за природним поновленням. Найголовніше вчасно і якісно його спланувати, а далі природа зробить сама за себе.
Підсумовуючи колегію Олег Яремко наголосив на тому, що до кожної ділянки виконання лісівничих робіт має бути особливий підхід. А враховуючи теперішні умови, має бути економія часу, коштів й людських ресурсів та ресурсів природи. Віднайти рівномірний баланс у цьому і є головним принципом і завданням, якими мають керуватися і виконувати лісівники.