Нові кроки у боротьбі з незаконними рубками лісу

Автор:  Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ
05.09.2019 14:59
Загальні новини
03 вересня 2019 року в Тернопільській ОДА  було проведено селекторну нараду щодо розгляду питання Указу Президента України № 511  «Про деякі заходи щодо збереження лісів та раціонального використання лісових ресурсів».  Серед основних заходів про які йдеться в Указі є: забезпечення раціонального використання лісосировинних ресурсів, доступ до інформації про обіг деревини у форматі відкритих даних та запровадження до 01 листопада 2019 року електронного обліку деревини по всіх лісокористувачах.
Щоб донести інформацію до всіх лісокористувачів та переробників деревини, під керівництвом т.в.о голови Тернопільської ОДА  Івана Крисака було проведено селекторну нараду у якій взяв участь  начальник Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства  Олег Яремко. Також були присутні заступники голів райдержадміністрації, голови районних рад, голови об’єднаних територіальних громад, керівники окремих структурних і територіальних підрозділів.
До слова було запрошено начальника управління екології та природних ресурсів ТОДА  Ореста  Сінгалевича. Він повідомив про те, що 9,8 тис. га лісових насаджень колишніх колгоспів області досі не передано лісокористувачам. Це стало причиною їхнього масового знищення внаслідок самовільних рубок.  Сума збитків, завданих державі незаконними рубками на Тернопільщині, лише за минулий рік сягнула 11,635 млн грн, в тому числі і 9,31 млн грн  іншими лісокористувачами та 2,325 млн грн державними лісогосподарськими підприємствами.
Наступним  з доповіддю виступив начальник  ТОУЛМГ Олег Яремко. Він поділився досвідом застосування системи електронного обліку по всіх лісогосподарських підприємствах управління, а також про роботу з виявлення та недопущення незаконних рубок та ведення лісового господарства в цілому. Начальник зазначив, що питання ведення електронного обліку деревини стосується окремо комунальних, військових та інших лісогосподарських підприємств, окрім державних лісогосподарських підприємств, оскільки підприємства, що належать до сфери координування Тернопільським обласним управлінням лісового та мисливського господарства вже запровадили електронний облік деревини. Він звернув увагу на позитивні тенденції ведення даної системи у всіх лісогосподарських підприємствах управління.
 Зокрема, наказом Державного агентства лісових ресурсів від 27.06.2012 року №202, було затверджено Тимчасову інструкцію з електронного обліку продукції лісозаготівель, лісопиляння і деревообробки на підприємствах Держлісагенства. Інструкція визначила порядок обліку продукції лісозаготівель, лісопиляння і деревообробки із застосуванням електронних засобів маркування та обліку деревини на підприємствах Держлісагентства України, де запроваджується Єдина державна система електронного обліку деревини. 
Як зазначив Олег Яремко основними завданнями електронного обліку лісопродукції є:
– своєчасне, якісне та достовірне відображення руху лісопродукції;
– одержання даних про залишки лісопродукції;
– контроль за зберіганням і використанням лісопродукції;
– облік та контроль за оплатою відвантаженої лісопродукції;
– контроль за роботою матеріально-відповідальних осіб;
–   попередження нестач, крадіжок і незаконного використання лісопродукції.
 
На сьогоднішній день існує база даних електронного обліку деревини для відслідковування повного руху лісопродукції по підприємствах де впроваджена система електронного обліку. Такою базою користуються правоохоронні органи, а також може скористатися кожен громадянин. Інформацію по партії лісопродукції, яка перевозиться можна отримати за номером бирки, номером автомобіля чи номером товарно-транспортної накладної на сайті ДП “ЛІАЦ”.
Електронний облік деревини постійно вдосконалюється і зараз ця система повністю синхронізавана з системою бухгалтерського обліку, що дає можливість контролювати увесь процес руху  лісопродукції від приймання лісопродукції в процесі заготівлі та закінчуючи реалізацією і поступленням коштів, а також унеможливлює підроблення чи відсутність товарно-супровідних документів, резюмував Олег Яремко. 
На його думку ведеться правильна стратегія роботи, метою якої є повне забезпечення електронним обліком деревини всіх постійних лісокористувачів, як по області так і по Україні вцілому. Оскільки, як було сказано раніше це дає ряд переваг, а найголовніше унеможливлює зловживання по неконтрольованому руху лісопродукції та товарно-супровідних документів, крадіжках лісу, та дасть можливість чітко відмежувати якому саме постійному лісокористувачу належить та чи інша деревина. 
Також на нараді було обговорено питання рейдових бригад.
Починаючи з 2016 року відповідно до розпорядження голови Тернопільської ОДА  про утворення рейдових бригад  і контроль за незаконним вивезенням  лісопродукції, були створені рейдові бригади  у всіх державних лісогосподарських підприємствах. Крім того рейдова бригада створена  в обласному управлінні. Також обласним управлінням укладена угода з національною поліцією та УЗЕ, де намічено певний план заходів щодо попередження та виявлення зловживань в питаннях заготівлі та руху лісопродукції.
Для визначення ефективної роботи з електронного обліку залучаються рейдові бригади як по державних лісогосподарських підприємствах так і обласним управлінням.
На рейд виходить бригада отримуючи  завдання і маршрут при виїзді з управління. 
В процесі проведення рейду вони заїжджають транспортом в ліс на діючі лісосіки, перевіряють достовірність наявних документів на  лісозаготівельні роботи та інших лісогосподарських заходів. Зупиняють автомобільний транспорт з лісом та перевіряють наявність товарно-супровідних документів. Реагують на звернення громадян та громадських організацій стосовно законності проведення того чи іншого лісогосподарського заходу. Ці роботи проводяться як і вдень так і в нічний час, про це свідчать матеріали передані в правоохоронні органи. За 2018 рік відкрито 8 кримінальних справ, а за вісім місяців 2019 року відкрито 4 кримінальні справи. До адміністративної відповідальності притягнуто, як лісопорушників, так і працівників державної лісової охорони, яких було звільнено із займаних посад. 
Олег Яремко віддав належне лісовій охороні і працівникам національної поліції,  що спільними зусиллями вдалося досягнути значного зрушення, тобто результат не заставив себе чекати.
На завершення наради Олег Яремко поділився з слухачами питаннями виготовлення правоустановчих документів на землі та питаннями реалізації лісопродукції, яка проходить виключно через аукціонні і біржові торги на яких і формується ціна по кожній деревній породі, про співпрацю державних лісогосподарських підприємств з міжнародною Лісовою опікунською радою FSC, яка проводить постійний аудит з ведення лісового господарства у всіх лісогосподарських підприємствах управління та перевіряє дотримання підприємствами міжнародних принципів та критеріїв лісової сертифікації. Тому іншим лісокористувачам потрібно рухатись в цьому ж напрямку і це дасть змогу зменшити кількість зловживань в лісовому господарстві області. 
                                                                                              Автор:  Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ