Лісокультурне виробництво на Тернопільщині в контексті якості і вартості

Автор:  Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ
28.02.2019 17:05
Загальні новини
25 лютого в обласному управлінні лісового та мисливського господарства відбулося засідання колегії під керівництвом начальника Олега Яремка та його заступників Івана Приймачука та Любомира Нички, за участі керівників, головних лісничих, головних інженерів лісогосподарських підприємств та працівників апарату управління.
На розгляд колегії винесено питання результатів лісокультурного виробництва за 2018 рік, міжнародного співробітництва в лісовому господарстві та санітарного стану насаджень і виконання заходів із ліквідації масового всихання лісів.
З питання лісовиробництва доповіла головний спеціаліст відділу лісового та мисливського господарства, охорони і захисту лісів управління Надія Козацька, яка поінформувала, що в звітному році створено 482 гектари лісовідновних культур (105% до завдання), 151 га нових лісів (100,7%), 50 га відведено під природне зарощування (111%). 
Зі створених лісових культур на дуб звичайний припадає 323 га або 67%, із них шляхом посіву – 99,3 га (30,7%). 
Нові ліси створювалися сосною звичайною, сосною чорною та дубом звичайним. 
Під природне поновлення відведено по буку – 35,1 га (70%), із них у Бережанському лісомисливському – 18,5 га (37%) та Бучацькому лісовому – 21,1 га (42%) господарствах.
За даними осінньої інвентаризації, у звітному році в лісовому фонді переведено у вкриті лісом землі лісові культури на площі 511 га (75% – дуб звичайний), 136 га лісозахисних насаджень та 82 га площ, які відновились природним шляхом по буку лісовому.
264,3 гектари (55%) з усіх створених садінням і висіванням лісових культур становлять лісокультури, створені садивним матеріалом, вирощеним із насіння, зібраного з постійної лісонасіннєвої бази. Питома вага (100 га) припадає на Чортківський лісгосп.
Плантацій новорічних ялин створено на площі 18,7 гектарів обсягом 102 тисячі штук. 
Обробіток ґрунту під лісові культури проведено на площі 400,9 га, у т.ч.176,1 га – під лісові культури наступного року.
Як зауважила доповідач, створення і вирощування високопродуктивних лісових насаджень можна забезпечити тільки через використання якісного насіння, належне ведення розсадницької справи та лісокультурного виробництва.
У звітному році заготовлено 67 тонн лісового насіння або 191% до завдання; дуба звичайного 60 тонни (89,6%), 216 кг насіння хвойних порід. З об’єктів ПЛНБ підприємствами заготовлено 70,6% насіння, що більше, ніж удвічі 2017 року.
Асортимент заготовленого насіння становив 27 порід. Найбільша кількість порід свіжозаготовленого насіння в Кременецькому та Тернопільському лісгоспах – 24 і 22 породи. Якість заготовленого насіння І і ІІ класів становить 100 відсотків. Посівні якості хвойних порід І і ІІ класів якості становлять 88%. Термотерапією здійснено обробку 20 тонн жолудя (Бережанський і Чортківський лісгоспи). Заготовленого насіння 2018 року повністю вистачить для створення лісових культур шляхом висівання, забезпечення садивним матеріалом для лісокультурної кампанії 2020 року.
Для забезпечення робіт у поточному році з відтворення лісів садивним матеріалом, у підприємствах функціонує 80 постійних і тимчасових розсадників, площею 53,2 га. 
Без якісного лісового насіння нам не мати у майбутньому високопродуктивних лісів. Постійна лісонасіннєва база понад усе. Це саме стосується сучасного ґрунтообробного обладнання на розсадниках і лісокультурних площах. Відтак лісогосподарським підприємствам потрібно забезпечувати механізмами виконання лісокультурних робіт та працювати над так званими інвестиціями в майбутнє на прикладі Чортківського лісового господарства, яке продовжило впровадження новітніх технологій вирощування садивного матеріалу із закритою кореневою системою. Зокрема, побудовано нову теплицю, площею 0,5 га та придбано і введено в експлуатацію холодильну установку для зберігання лісового насіння, в яку закладено для зберігання 10,5 тонн жолудя, – резюмувала свій виступ Надія Козацька.
Протягом 2019 року передбачається виконати відтворення лісів площею 610 гектарів, у тому числі лісорозведення 200 гектарів, більше тисячі гектарів доповнення лісових культур та захисних лісонасаджень та забезпечити якісним садивним матеріалом проведення всеукраїнської акції «Майбутнє лісу в твоїх руках».
Співдоповідачами з першого питання також були головні лісничі Чортківського та Кременецького лісових господарств Роман Попіль та Роман Іваницький, які поінформували про те, скільки садивного матеріалу було використано під час лісокультурних кампаній по породах, а також кількість вирощеного садивного матеріалу та скільки коштів затрачено на вирощування та кількість реалізованого підприємством посадматеріалу.
Під час обговорення першого питання порядку денного присутні аналізували залишки садивного матеріалу в розрізі порід, яка є в резерві лісогосподарських підприємств за період 2016-2018 років, а також кошти, використані кожним лісогосподарським підприємством на вирощування посадматеріалу в зазначений період та виручені кошти від реалізації садивного матеріалу лісових та декоративних порід. Також було проаналізовано собівартість і реалізаційну ціну одно- дворічних сіянців лісових порід.
Начальник обласного управління Олег Яремко наголосив на тому, що кількість вирощеного посадматеріалу і його якість необхідно поєднувати з витратною частиною і кінцевим фінансовим результатом. Відтак службі головного лісничого й головного економіста потрібно проаналізувати витратну та дохідну частину та визначити реальну потребу в лісових розсадниках по лісгоспах, а також садивному матеріалі (у породах) для забезпечення відтворення лісів, лісорозведення, доповнення лісових культур і т. д. Разом із тим, враховуючи те, що в кожному лісогосподарському підприємству витрати на вирощування садивного матеріалу суттєво різняться, необхідно деталізувати витратну частину в площині виконання робіт у розсадниках. 
З питання міжнародного співробітництва в лісовому господарстві доповіла Надія Козацька, яка поінформувала, що протягом 2018 році лісівники побували в Туреччині, Польщі та Швеції. Мета візитів – перехід на новітні технології вирощування лісових культур та переймання європейського досвіду вирощування лісів і перспектива його впровадження в умовах сьогодення. Зокрема, великою перевагою в даних країнах є те, що фінансування лісогосподарських робіт забезпечується державою, відтак в лісівників є можливість технічного оснащення всіх лісогосподарських робіт, починаючи від закладання насінини, посадки лісових культур, сприяння природному поновленню і ін. Це стосується як вирощування, так і заготівлі лісу. Зокрема, досвід сприяння природному поновленню за допомогою спеціальних механізмів (на прикладі Туреччини) можна запровадити на базі Бережанського лісомисливського та Бучацького лісового господарств, де щороку залишаються великі площі під природне зарощування бука лісового. Наразі ж вирішується питання придбання автоматизованої лінії з вирощування сіянців лісових порід у великих обсягах компанії ВСС (Швеція), яка впроваджуватиметься в Чортківському лісовому господарстві (Скала-Подільське лісництво) і забезпечуватиме всю область садивним матеріалом із ЗКС.
Разом із тим, враховуючи те, в якому стані наразі перебуває лісове господарство, підприємствам, аби запровадити європейський досвід, потрібно шукати власні резерви. Економлячи таким чином на одному, можна запровадити інше, яке в результаті окупиться і в майбутньому дасть відповідний очікуваний результат.
З питання санітарного стану насаджень та ліквідації заходів масового всихання лісів присутніх доповів перший заступник начальника управління Іван Приймачук, який поінформував, що загальний санітарний стан лісонасаджень протягом 2018 року підтримувався належним чином. Проведено лісопатологічні обстеження та здійснено заходи з поліпшення санітарного стану лісів на загальній площі 2937 га. Загальна площа осередків шкідників і хвороб лісу становить 5366, яка протягом інвентаризаційного періоду зменшилася на 201 га (3,6 %) і у відсотковому відношенні до загальної площі держлісфонду становить 3,4%. 
У різному обговорено поточні виробничі питання, зокрема, заготівлі і реалізації деревини, а також питання підготовки лісогосподарських підприємств до масштабного проведення всеукраїнської акції «Майбутнє лісу в твоїх руках».