Лісівники Тернопільщини підсумували рік, що минув

Автор:  Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ
06.02.2019 17:11
Загальні новини
01 лютого в обласному управлінні лісового та мисливського господарства відбулася колегія з підсумків господарсько-фінансової діяльності лісогосподарських підприємств за 2018 рік.
Як зазначив начальник обласного управління Олег Яремко, засідання колегій змінить звичну форму проведення, враховуючи те, що перед засіданнями в управлінні відбуватиметься заслуховування звітів керівників підприємств та головних спеціалістів із господарсько-фінансової діяльності, що, в свою чергу, поліпшить роботу і ефективність колегій обласного управління. Разом із тим, зустрічі набудуть систематичності і плануються щомісяця. 
Так, протягом тижня, що минув, кожне лісогосподарське підприємство пройшло заслуховування комісією управління в складі начальника, його заступників, головного спеціаліста-юриста й секретаря, під час якого детально проаналізовано підсумки діяльності підприємств у господарсько-фінансовій площині, відтак кожен зі спеціалістів підприємства, який відповідає за ту чи іншу ділянку роботи, мав змогу надати пояснення з недопрацювань, розібрати проблемні питання, що стосувалися діяльності підприємства та взяти курс на виправлення недоліків у поточному році.
Доповідач з питання підсумків господарсько-фінансової діяльності підприємств управління, заступник начальника відділу лісових ресурсів та економіки Марія Псарюк поінформувала, що незважаючи на те, що 2018 рік був важким, лісогосподарським підприємствам вдалося вийти з прибутком.
Від усіх рубок заготовлено 238,2 тис. кбм деревини, з них 126,2 – від рубок головного користування. План від усіх видів рубок виконано всіма лісгоспами. Відсоток виконання становить 108%. План головного користування по управлінні виконано на 100,2%. Доповідачем акцентовано також на показнику виконання рубок догляду в молодняках. Планові завдання виконано по управлінні на 101%. 
Відтворено 683 га лісів. Створено лісових культур у лісовому фонді на площі 633 га (104,3%), нових лісів – 151 гектар (100,7%). Під природне поновлення залишено 50 га або 111,1% до плану. 
Догляд за лісовими культурами проведено на площі 6144,2 га (100,4%). Доповнено 950,8 га лісових культур або 126,8%. 
Заготовлено 61096 кг лісового насіння (203,7%), в т. ч. сосни – 77 кг, ялини – 55 кг, дуба – 54887 кг та 6077 кг інших порід.
Правовстановлюючих документів на землі отримано на площу 16644 га на суму 4,5 млн грн, із них 1,6 млн – з обласного бюджету та екологічного фонду.
Проведено контрольні лісопатологічні обстеження на площі 32,2 тис. га. Здійснено профілактичних робіт в осередках шкідників і хвороб лісів на площі 6,1 тис. га.
Із заходів, направлених на недопущення й попередження лісових пожеж, влаштовано 160 км мінералізованих смуг та проведено догляд за 502 км мінсмуг, встановлено 97 знаків наглядної агітації в місцях масового відпочинку, уздовж автомобільних доріг, що проходять через лісові масиви, на тему поведінки людей під час перебування в лісових урочищах, перекрито 221 од. позапланових доріг.
Протягом 2018 року працівниками рейдових груп обласного управління лісового та мисливського господарства і лісогосподарських підприємств систематично проводилися спільні патрулювання державного лісового фонду з працівниками Нацполіції від незаконних рубок та щодо дотримання законності реалізації та перевезення лісопродукції.
За звітний період скоєно 141 випадок незаконних рубок загальною кубомасою – 351 кбм. Питома вага незаконних рубок, виявлених працівниками лісової охорони обласного управління лісового та мисливського господарства, припадає на Бучацьке (227 кбм) та Кременецьке (94 кбм) лісові господарства. 40 справ передано в районні відділення поліції, 6 справ перебуває в судах. До дисциплінарної відповідальності притягнуто 16 посадових осіб державної лісової охорони, 2 – звільнено з посади. 
Працівниками державної лісової охорони проведено 350 рейдів з охорони державного мисливського фонду, затримано 59 порушників мисливського законодавства, на яких застосовано 20542 грн адмінстягнень. Як ефективне з точки зору проведення рейдів і складених протоколів відзначено Чортківське лісове господарство, сума одного складеного протоколу працівниками рейдової групи якого становила в середньому 731 грн. 
Обсяг реалізованої продукції становить 248,2 млн грн (107%). Чистий прибуток підприємств – 4,7 млн грн. Коефіцієнт рентабельності всієї діяльності по управлінні становить 1,9%, найвищий – 2,5% – по Чортківському лісгоспу.
Перероблено 14615 кбм деревини. Суттєво наростили обсяги переробки деревини в Бережанському лісомисливському господарстві – 16, на 7% – у Чортківському держлісгоспі.
Ціна знеособленого кубометра заготовленої деревини без ПДВ по управлінні становить 939 грн, знеособленого кубометра реалізованої деревини – 957 грн. Випуск продукції з одного кубометра переробленої деревини становить 2252 гривні і є значно вищим середнього рівня по галузі (1436 грн). Продукції переробки випущено на суму 32,6 млн грн.
Витрати на ведення лісового господарства становлять 99,4 млн грн власних коштів підприємств. 
На охорону природно-заповідного фонду спрямовано 9,4 млн грн бюджетних коштів – по природному заповіднику «Медобори».
Загальні витрати на ведення лісового і мисливського господарства зросли порівняно з 2017 роком на 117% або майже на 31 млн грн.
Виробнича собівартість реалізованої продукції становить 184,7 млн грн і зросла на 20 млн грн порівняно з 2017 роком. Зростання відбулося в основному за рахунок зростання оплати праці працівників – 16 млн грн, ЄСВ – 3,1 млн грн та витрати на пально-мастильні матеріали – 2,5 млн грн.
Адміністративні витрати зросли на 4,6 млн грн в основному за рахунок ФОП та ЄСВ. Витрати на збут, навпаки, зменшилися за рахунок спаду експорту – на 10 млн грн.
Чисельність штатних працівників зменшилася і становить 1042 особи. Середньомісячна заробітна плата штатних працівників становить 8990 грн (26%). Найвища заробітна плата по Чортківському – 10039 та Бережанському – 9571 грн лісгоспах.
Реалізація продукції на одного штатного працюючого становить 259200 грн. Найвища по управлінні, як і по галузі (349512 грн) – в Бережанському лісомисливському господарстві і становить 351610 грн.
Сплачено податків за звітний рік до зведеного бюджету в сумі 101 млн грн або на 29% більше 2017 року. Питому вагу в сплаченій сумі податків становить ПДВ. За словами заступника начальника відділу лісових ресурсів та економіки, це пояснюється тим, що обсяг експорту зменшився, відтак збільшуються поставки деревини на внутрішній ринок, що зумовлює ріст податку на додану вартість. У звітному періоді ПДВ зріс на 12 млн грн і становить 35,3 млн грн. Податок з доходів громадян – 19,1 млн грн, збір за спеціальне використання лісових ресурсів – 10,5 млн грн та сплата частини чистого прибутку – 3,6 млн грн. Найбільше сплачено податків по Чортківському – 32,4 млн грн, Бережанському та Кременецькому лісгоспах – по 18,8 млн грн. 
До ЄСВ перераховано 25,9 млн грн. 
Завдяки лісівникам місцеві бюджети 2018 року поповнилися на 24,3 млн гривень.
Як поінформувала доповідач, цьогоріч додається плата за землю та збільшення рентної плати на 50% порівняно з минулим роком. Разом із тим, обговорюється підняття частини з чистого прибутку до 90%.
Капітальні інвестиції по лісогосподарських підприємствах освоєно на суму 12,1 млн грн. На придбання основних засобів використано 4,4 млн грн, у тому числі на виробниче обладнання – 2,6 млн грн. Найбільші капіталовкладення спостерігалися в Чортківському та Бережанському лісгоспах – 5 та 2,6 млн гривень.
На завершення своєї доповідач Марія Псарюк оголосила підприємство, яке за підсумками господарювання визнано найефективнішим у 2018 році. Ним стало державне підприємство «Бережанське лісомисливське господарство», друге за ефективністю лісогосподарювання – Чортківське лісове господарство. Доповідачем відмічено також позитивні тенденції у роботі Бучацького лісового господарства.
Як зазначив під час свого виступу директор ДП «Бережанський лісгосп» Олександр Левчук (пряма мова тут), роботу підприємства було направлено на те, аби зменшити затратну частину. Всі господарські заходи, які було заплановано, виконано стовідсотково. Разом із тим, особлива увага приділялася охороні і захисту лісу, про що свідчать показники незначних обсягів незаконних рубок – 8 кбм на 30 тис га загальної площі лісів підприємства, відшкодування всіх нанесених збитків, відсутність лісових пожеж. Всі плани виконано стосовно рубок догляду в молодняках, велика увага приділялася догляду за лісовими культурами, що підтверджує висока приживлюваність та відсутність загиблих лісових культур. У планах підприємства – підняття рівня продуктивності праці, аби зростання заробітної плати не випереджувало росту реалізації продукції.