Кому потрібен електронний облік деревини на Тернопільщині?

Автор:  Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ
21.11.2019 16:11
Загальні новини
19 листопада 2019 року за дорученням Кабінету Міністрів і Тернопільської ОДА та за сприянням  Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства відбулася семінар-нарада з метою вжиття заходів щодо виконання Указу Президента України від 09 липня 2019 року №511/2019 “Про деякі заходи щодо збереження та раціонального використання лісових ресурсів” та результатів селекторної наради Кабміну від 26 вересня 2019 року.
На нараду-семінар були запрошені:  заступник голови адміністрації Вонс Ігор Васильович, начальник управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА Cінгалевич Орест Васильвич, представники державного підприємства Лісогосподаський Інноваційно-Аналітичний Центр (генеральний директор – Мельниченко Віктор Анатолійович, регіональний керуючий – Ловга Михайло Михайлович), керівництво та представники Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства, керівники державних лісогосподарських підприємств області, керівники комунальних лісогосподарських підприємств області, керівники інших лісокористувачів області.
Вступне слово взяв заступник голови Тернопільської ОДА Ігор Вонс. Він привітав учасників семінару та подякував начальнику Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства Олегу Яремку за організацію семінару. Після цього начальник управління ознайомив присутніх з порядком денним та побажав продуктивного семінару. Він зазначив, що обласне управління лісового та мисливського господарства реалізовує пілотний проект впровадження системи електронного обліку деревини в державних лісогосподарських підприємствах та має в цьому питанні відповідний досвід і готове при потребі надавати допомогу іншим лісокористувачам в проведенні навчання спеціалістів з даного питання.
На початку наради виступив  Олександр Філь – голова громадської організація «Екоаліанс». Він зазначив, що лісова галузь дуже важлива як для лісового господарства так і для економіки в цілому.  Звернувся до представників комунальних лісів із закликом, що буде їх підтримувати, але за умови, якщо вони  перейдуть на електронний облік деревини згідно Указу Президента.
Олександр Філь побажав представникам лісокористувачів успіхів, щоб з усіма поставленими задачами легко і вчасно справлялися.
В процесі семінару виступив з доповіддю генеральний директор  ДП “ЛІАЦ” Віктор Мельниченко. Він змістовно проінформував присутніх про відкритість та прозорість електроного обліку деревини перед суспільством та наочно продемонстрував всі можливості. Наголосив, що в лісогосподарських підприємствах  Тернопільського управління,  починаючи ще з початку 2016 року система електронного обліку повністю впроваджена на 100%. Дана система забезпечує постійний моніторинг та повний контроль за рухом лісопродукції у державних лісгоспах, на відміну від інших лісокористувачів де така система не впроваджена. Тому застосування системи електронного обліку деревини повинно бути першочерговим завданням підприємств, які не належать до сфери управління Держлісагенства. Це дасть можливість бути відкритими перед громадськістю, оскільки вся інформація знаходиться у відкритому доступі. 
 
Електронний облік – це система фіксації та оформлення супровідних документів при кожній операції: прийманні, переміщенні чи вивезенні та  реалізації деревини. Процес приймання починається безпосередньо на місці заготівлі деревини, в лісі. Після того, як стовбури дерев зрізали та розкряжували, їх сортують за породами, класами якості, довжинами та діаметрами і кожному сортименту присвоюють унікальний номер бирки, який разом з всіма іншими вказаними параметрами заноситься через кишеньковий персональний комп’ютер (КПК) в загальнодаступну базу. Опісля бирку кріплять на колоду та роздруковують товарно-транспортну накладну на відвантажену деревину. Потім ці дані автоматично синхронізуються з бухгалтерським обліком, який діє на підприємствах.
Під час семінару адміністратор системи електронного обліку ДП “Бережанський лісгосп” Ігор Шевців  практично продемонстрував всі етапи реалізації системи електронного обліку та всі пристосування, які необхідні для цього. 
   
Заступник голови Тернопільської ОДА Ігор Вонс додав, що на сьогоднішній день ведеться чітка політика про введення електронного обліку по всіх лісокористувачах і це є обов’язковим. Це проводиться з метою виключення з ринку зловживань в питанні використання підроблених товарно-супровідних документів на лісосировинні ресурси та зважаючи на всі можливості даної системи зменшить трудозатрати та забезпечить вільний доступ суспільства до інформації про законність рубки та заготівлі деревини.
На завершення семінару Олег Яремко звернув увагу присутніх на ще одному важливому питанні. Він зазначив, що починаючи з 01 січня 2019 року всі лісогосподарські підприємства перейшли на нові національні стандарти, гармонізовані з європейськими, в яких суттєво змінені підходи до визначення розмірно-якісних характеристик в лісоматеріалах. І теперішня система електронного обліку деревини повністю налаштована під ці стандарти. Проте для точного визначення розмірно-якісних характеристик сортиментів потрібні  теоретичні та практичні знання технічних умов на класифікацію лісоматеріалів. Наголосив, що  в державних лісгоспах управління вже проведені атестації на знання стандартів працівників  відповідальних за приймання та відпуск лісопродукції, це дає змогу більш раціонально використовувати лісосировинні ресурси.
Про деталі застосуваня нових стандартів класифікації лісоматеріалів присутніх проінформував начальник відділу лісових ресурсів та економіки Юрій Кравець. 
В цілому семінар пройшов дуже активно. Зі сторони аудиторії було поставлено багато запитань, на які кожен отримав вичерпні відповіді. 
Залишається сподіватися, що інші лісокористувачі будуть активними у питанні впровадження електронного обліку деревини і будуть проявляти власну ініціативу розвитку підприємств в цьому напрямку, а державні лісгоспи готові їм всесторонньо допомагати.
                                                                                                    Авто: Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ