Керівники територіальних органів й обласної влади Тернопільщини та лісівники створили унікальну плантацію кедрів

27.03.2019 09:28
Загальні новини
23 березня Збаразьке лісництво зібрало людей, які в своїх повсякденних професійних справах виконують різні функції. Разом із тим, кожного із них поєднує любов до рідного краю, а отже кожен із них уболіває за те, аби наш край був ошатніший, зеленіший, екологічно багатший. Відтак метою відвідин Збаражчини гарної суботньої днини керівниками територіальних органів й обласної влади Тернопільської області, було створення унікальної плантації лісових культур інтродуцентів – кедра корейського і європейського. Унікальні вони не лише тим, що посаджені далеко за межами свого природного ареалу, а й тим, що результат їхньої роботи побачать як мінімум через два покоління.
–    Сьогодні ми створили плантацію, яка в майбутньому рахуватиметься насінним об’єктом кедра корейського, якого в насадженнях Тернопільської області ще немає. Безумовно кедр корейський у лісових насадженнях збільшить породний склад, що є важливим для нас, – говорить головний спеціаліст відділу лісового та мисливського господарства, охорони і захисту лісів обласного управління Надія Козацька. – Незважаючи на те, що Тернопільщина славиться своїми багатими ґрунтовими умовами, на Бучаччині й Бережанщині, де ґрунти бідніші, така порода дуже потрібна для збагачення породного складу лісів. Ми над цим працюємо не один рік. Так, в Улашківському лісництві Чортківського лісового господарства закладено колекцію рідкісних видів дерев і чагарників, які ми випробовуємо на те, як вони себе будуть поводити в наших умовах місцезростання. Тож там уже є кілька видів кедра корейського і європейського, які вступили в стадію плодоношення, відтак ми маємо можливість впроваджувати їх у насадження.
Кедр природно зростає в Кореї, Японії, Китаї, Амурі, відтак любить бідніші ґрунти. Це дерево, яке росте 350-500 років і досягає висоти 50 метрів та діаметром 1,5-2 метри. Добре розвиває не лише стрижневу кореневу систему, а й побічні корені, що дозволяє йому витримувати сильні вітри. Водночас за його надзвичайної краси тригранну хвою сизувато-зеленуватого кольору, яка сягає 20 сантиметрів, дерево високо цінують як декоративну окрасу. Плодоносить у культурному стані в 20-40 річному віці, в природі у віці 120-160 років.
–    До посадки плантації кедра корейського і європейського залучені сьогодні керівники територіальних органів і влади області, – говорить начальник обласного управління Олег Яремко. – Разом із тим учасниками акції Держлісагентства «Майбутнє лісу в твоїх руках» є учнівська і студентська молодь, вихованці учнівських лісництв, громадські організації.  Сьогоднішній захід є продовженням всеукраїнської акції, яка активно проводиться не лише в кожному районі Тернопільщини, а й в обласному центрі, де в активній співпраці з представниками громадських організацій, наданим лісогосподарськими підприємствами управління садивним матеріалом та за участі працівників управління здійснюється озеленення освітніх навчальних закладів. Загалом же в рамках акції планується висадити понад 80 гектарів лісів, а кількість учасників, які візьмуть участь в ній, сягає понад 1200 осіб, – резюмує очільник лісового господарства області.
–    Для нас важливо зробити все, щоб Тернопілля стало символом відродження екології, природних ресурсів, бо, напевно, зараз ми чи не найкраще серед областей України рухаємося в цьому напрямку, – говорить голова облдержадміністрації Степан Барна. – І за підсумками розмови з міністром Мінекології Остапом Семераком, ми його вразили багатьма речами. І мені це приємно, бо ми мали можливість порівняти показники в розрізі інших областей. Те, що ми виготовили проекти кошторисної документації, оформили землі на майже 4 тисячі гектарів нових лісів – це достатньо добрий знак. Минулоріч ми заклали 151 гектар нових лісів, на цей рік заплановано створити 200 га, думаю, кожного року ми збільшуватимемо площі. Зараз треба розуміти, що ця акція відбувається не тільки тут, у Збаразькому районі. Акція проходить по всій області. І в рамках цих двох місяців благоустрою важливо зробити все, щоб область стала чистою, впорядкованою.
–     Сьогодні до нас долучилися керівники територіальних органів, і ми продовжуємо нашу традицію висадки лісів, збільшення лісистості нашої області. Для нас це є ключове і дуже важливе завдання, – резюмує заступник голови облдержадміністрації, куратор лісового господарства Ігор Вонс.
Акція «Майбутнє лісу в твоїх руках» лишень набирає обертів, тож всі охочі долучитися до озеленення нашого краю мають можливість взяти участь та посадити своє дерево. І не має значення, де воно ростиме, – у лісі, в парку, сквері, чи на прибудинковій території. Адже як зазначив Олег Яремко, за останні три роки лісівники Тернопільщини виростили понад 17,5 мільйонів сіянців, за цей період було надано велику кількість садивного матеріалу для озеленення навчальних закладів, створення алей, парків, тож всі охочі можуть долучитися до акції або ж організувати свою акцію будь-де, звернувшись за садивним матеріалом до лісівників.