І чому вони пожовкли?

Автор:  Газета "Експрес"
17.07.2017 03:00

     Вічнозелені жовтіють

        Вічнозелені дерева все частіше покриваються жовтизною. У Тернопільській, Волинській, Рівненській, Житомирській області, Закарпатті, масово гинуть хвойні. Це хвороба, яку важко лікувати, кажуть фахівці, та зазначають, такі дерева потрібно зрізати.
        Про те, що вражає хвойні, чи можна цьому зарадити, говоримо із Ігорем Гуменюком, головним спеціалістом відділу лісового та мисливського господарства, охорони та захисту лісів Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства та Іваном Герцом, директором обласного еколого-натуралістичного центру.
        - То ж чому жовтіють хвойні?
         І. Гуменюк:
        - Причин може бути кілька. Це і зміна клімату на більш посушливий, і шкідники  короїди, які нищать дерева та і грибкові захворювання. Окрім цього, вражати їх можуть і різні види хвороби такі, як шуте, рак сосни та іржа. Пожовтіння хвої може бути й наслідком діяльності небезпечного шкідника – хермеса. Проте, без сумніву можемо констатувати, що площі всихання сосни досить суттєві, і лише в нашій області лісові підприємства вже говорять про майже 200 гектарів лісів. Серйозніше у сусідніх областях: Рівненській, Волинській, Житомирській. Там всиханням охоплено кілька тисяч гектарів соснових лісів. Найбільше страждають дерева віком від 40 років.
        Неможливо однозначно навести причини захворювань хвойних проте, однозначно, уражені ділянки та рослини потрібно досліджувати та обстежувати, а лікування проводити вже за висновками фахівців.
       - Чи можна цьому зарадити?   
      - Для прикладу досить часто соснові вражають жуки – короїди. То ж аби обмежити поширенню короїда, лісники вирубують хворі та ослаблені дерева, адже саме там розмножуються  шкідники. Лікувати такі дерева досить проблематично.
        - Чому?
       - Приміром, коли ми бачимо вже сухе, жовте дерево, його лікувати вже немає змісту, оскільки личинки шкідника вже покинули його, та перемістилися на інше. Їхній життєвий цикл проходить під корою вже іншого дерева, то ж на перший погляд важко визначити чи воно уражене ним, чи ні. Жовті сосни вже не становлять небезпеки, вони є відпрацьованими. Видаленню з насаджень підлягають й ті дерева з ознаками заселення їх верхівковим короїдом (видно витоки живиці, наявні вхідні отвори комах та ін.).
       Лікування дерев пошкодженим грибковими захворюваннями можливе після встановлення конкретного збудника захворювання і підбором необхідних препаратів. Це ж стосується й інших захворювань.
       І. Герц.
        - Боротися з короїдамидуже важко. Якщо проводити масову обробку спеціальними розчинами лісових насадження не гарантія, що вони принесуть бажані результати. Та ще й тут варто врахувати й той фактор, що через таку обробку можуть постраждати тварини в лісі, птахи, плазуни тощо. А ті дерева, які вже зсохли повинні бути не лише видалені, але й спалені.
        Якщо дерево уражене цими личинками, то їх можна побачити під корою. Вони роблять під нею різні ходи цим самим створюючи на стовбурах різноманітні візерунки. Таким чином вони руйнують деревину, адже знищені судини до яких поступає вода та необхідні для дерев поживні речовини.
        Окрім зміни клімату, бачу ще одну причину того, чому ці шкідники так сильно почали вражати дерева. Ще пару років тому поля обробляли масово різноманітними хімікатами, а це відповідно, й впливало на різних шкідників. Тепер в силу різних обставин така обробка зменшилася, відтак, і шкідників збільшилося.
        І. Гуменюк:
        -  Який бачите вихід із ситуації?
        - Окрім вирубування дерев уражених короїдами, ще й враховуємо чому сохнуть інші дерева. Відтак, після їх знищення створюємо змішані насадження куди входить хвойні породи та не менше 30 відсотків – листяних, які сприятливі до того чи іншого клімату, грунту тощо.
Олеся КРАСНОВСЬКА
Газета "Експрес", №51