Лісничий Коропецького лісництва Тарас Литвин про те, де зароджується майбутній ліс

Автор:  Прес-служба ДП "Бучацький лісгосп"
17.08.2018 09:38
Загальні новини
Найефективнішим методом створення лісових культур є посадка сіянців і саджанців деревних і чагарникових порід на лісокультурну площу, які вирощують в лісових розсадниках. Колискою лісу називають лісові розсадники, бо саме з них за допомогою лісівників «покрокує» тендітний садивний матеріал на відповідні площі лісів.
Державним підприємством «Бучацьке лісове господарство» у 2018 році вирощено понад 200 тисяч шт. сіянців та саджанців всіх видів деревних порід та чагарників.
 
Показовою в цьому напрямку є робота базового лісового розсадника Коропецького лісництва.
Площа розсадника – півтора гектари, з яких гектар відведено для висівання основних лісоутворюючих культур. Велика увага приділяється вирощуванню дуба звичайного, модрини європейської, клена гостролистого та дуба червоного. Крім того, в розсаднику активно впроваджуються посіви таких порід, як горіх чорний, липа дрібнолиста та вишня звичайна.
На лісництві наявне теплично-парникове господарство, одна теплиця для посіву шпилькових, загальною площею 80 кв. м та 6 парників для посіву дрібного насіння загальною площею 140 кв. м. Укорінені живці висаджуються в шкілку і контейнери на дорощування. Асортимент декоративного посадкового матеріалу – понад 35  видів. Серед них і ті, які найбільше користуються попитом - туя, ялівець, тис, піон деревовидний тощо.
В цьому році в лісництво закупили понад 3 тисячі контейнерів для вирощування посадкового матеріалу з закритою кореневою системою. Школа декоративних порід налічує понад 50 тисяч штук.
– Лісовий розсадник – це живий організм, який не спроможний рости і розвиватися самостійно, тому йому необхідні турбота й догляд, – зазначає лісничий Коропецького лісництва Тарас Литвин.
Основні заходи з догляду за розсадником включають: видалення бур’янів, розпушування ґрунту; полив; внесення органічних і мінеральних добрив; профілактику, діагностику, а також боротьбу з шкідниками та хворобами рослин; підготовку рослин до зими, захист від заморозків, вітру, сонячних опіків.
Безумовно, виконання всіх заходів по догляду за розсадником вимагає чимало сил, часу, а головне певних навичок і знань.
– Прополювання та розпушування проводяться комплексно, – продовжує лісничий Коропецького лісництва. – Окремо працівники розпушують ґрунт для запобігання появи кірки після зрошення або дощу, а також під час тривалих посух, що зменшує випаровування вологи. Рихлення проводиться, як ручним, так і механізованим способами. Глибина рихлення збільшується по мірі зростання сіянців.
Притінення на розсаднику застосовується для захисту «ніжних» сходів від прямих сонячних променів і можливих опіків кореневої шийки, а також – для зменшення випаровування води з поверхні ґрунту. Зазвичай цей процес відбувається за допомогою щитів та затіняючої сітки.
Одним із важливих пунктів догляду за посівним матеріалом є боротьба з їхніми хворобами та шкідниками. Вона включає профілактичні та винищувальні заходи. Також для кращого росту сіянців на лісництві проводять підживлювання добривами.