Де рости дібровам

Автор:  Газета "Сільські вісті"
01.09.2017 03:00
        В Україні вже навіч прояви небезпечного явища — опустелювання земель. Спричинено це тривалими посухами, що виснажують запаси ґрунтових вод. До зміни балансу вологи призвели і надмірні вирубки лісів.
        НА ТЕРНОПІЛЬЩИНІ зелені масиви займають лише 13,3% території, не дотягуючи до науково обґрунтованої для регіону норми майже 7%. Аби виправити ситуацію, необхідно заліснити іще понад 40 тисяч гектарів. Чи реально? Обласна програма розвитку галузі на найближче п’ятиріччя планує поповнити лісовий фонд поки що 500 гектарами.
        — Можна й більше, та все впирається у відсутність коштів і землі, — пояснює начальник обласного управління лісового і мисливського господарства Олег Яремко. — Держбюджет уже два роки не виділяє на лісорозведення жодної гривні, й не відомо, коли відновиться фінансування. З іншого боку, не так легко знайти вільні масиви для створення нових лісів. Отож починаємо з 500 гектарів (хоча, впевнений, площу вдасться збільшити). Органи місцевої влади виділили їх нашим підприємствам у користування кілька років тому. Висаджені там дерева вже підросли, однак земля під ними з різних причин досі не узаконена. Тепер її «легалізовуємо» — ділянки отримують кадастрові номери. Передусім нас цікавлять самозаліснені державні землі, які можна приєднати до держлісфонду та подбати про належний догляд.
        Нині лісівники разом із землевпорядниками ретельно обстежують деградовані та малопродуктивні землі, що не використовуються як сільськогосподарські вгіддя. Зокрема, із 4,5 тис. га, стосовно яких надало інформацію управління Держгеокадастру, для нових насаджень уже підібрали понад 500 га. Виготовлення правовстановлюючих документів на цю землю має профінансувати згадана обласна програма.
        У нових кварталах переважатимуть породи дуба (його посадки заплановано збільшити майже на 40%), поряд пускатимуть коріння модрина, сосна, ялина. Власного матеріалу достатньо — розсадники є в кожному лісництві. Вдосконалюється й технологія плекання саджанців. Наприклад, у Чортківському держлісгоспі відкрили два сучасні тепличні комплекси з автоматизованим зрошенням і туманною установкою. Зокрема, садивний матеріал вирощують із закритою кореневою системою, що гарантує майже стовідсоткову приживлюваність рослин. До того ж їх можна висаджувати просто неба будь-якої пори року. Головне — було б де.
Михайло ЛЕВЧУК.
Тернопільська область.
Газета "Сільські вісті".