Чортківські лісівники показали, як господарюють у дібровах, під час виїзної колегії

Автор:  Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ
11.10.2018 16:30
Загальні новини

5 жовтня відбулася виїзна колегія обласного управління, під керівництвом начальника управління Олега Яремка, під час якої було розглянуто питання стану роботи з управління з персоналом, бухгалтерського обліку та достовірності звітності та ефективності використання лісосировинних ресурсів у підприємствах управління.
Учасники колегії – працівники апарату управління – доповідачі з питань порядку денного, керівники підприємств, а також головні лісничі та головні інженери.
За словами доповідача з першого питання порядку денного, головного спеціаліста-юриста сектору бухгалтерського обліку управління Уляни Сирко, спостерігається позитивна динаміка збільшення кількості працюючих на підприємствах. За період 2015-2016 років кількість працівників лісового господарства збільшилася на 105 осіб. Віковий склад працівників по управлінні розподілився наступним чином: 25% – працівники до 35 років, 70% – середнього віку та 6% – більше 60 років. За звітними даними, по підприємствах налічується 387 працівників державної лісової охорони, тобто 36% працюючих на виробництві. Рівень фаховості державної лісової охорони по підприємствах становить 85% (328 осіб), що є одним із кращих показників серед інших областей. Курси підвищення кваліфікації в поточному році працівники лісового господарства проходять відповідно до плану, уже перевиконано план із проходження курсів з охорони праці (113,3%). У підприємствах неабияку увагу приділяють також профорієнтаційній роботі. Зокрема, тут діє 18 шкільних лісництв, де навчається 338 учнів.
– Тема бухгалтерського обліку на даний час зазнає постійних змін і новацій, враховуючи період реформування в державі,– так розпочала свою доповідь з питання стану бухгалтерського обліку і достовірності звітності, завідувач сектору бухгалтерського обліку управління Неля Марчук. – Що, відповідно, відбивається на роботі бухгалтерів підприємств. Із метою роз’яснення цих новацій, проводилося ряд відеоконференцій Держказначейством та семінарів Держлісагентством України, а відтак управлінням проводилися відповідні семінар-наради з головними бухгалтерами підприємств. Доповідачем було проаналізовано кадрове забезпечення бухгалтерських служб підвідомчих підприємств та проходження ними курсів підвищення кваліфікації. Також завідувач сектору бухобліку ознайомила присутніх із результатами перевірки чотирьох лісгоспів, яка здійснювалася спеціалістами управління протягом червня-липня поточного року.
– За вісім місяців в структурі деревини, заготовленої від рубок головного користування, лісоматеріали круглі по управлінні становлять 30,4%, – про це присутніх поінформував головний спеціаліст відділу лісових ресурсів та економіки Віталій Стецюк. Доповідачем проведено аналіз виконання сортиментної структури рубок головного користування в розрізі підприємств і сортиментів, а також вихід лісоматеріалів круглих та ділових сортиментів, заготовлених від рубок, пов’язаних з веденням лісового господарства, освоєння лісосічного фонду в цілому по підприємствах та виготовлення продукції переробки деревини та її реалізації на внутрішній ринок та експорт. На завершення своєї доповіді головний спеціаліст наголосив на тому, що фінансова стабільність підприємства прямо пропорційно залежить від ефективності використання лісової сировини. 
Продовженням виїзної колегії, яка стартувала з Борщівського лісництва державного підприємства «Чортківське лісове господарство», став огляд об’єктів даного лісництва – лісових ділянок, де проведено рубки догляду за лісом у молодняках – прочистка, освітлення різновікових культур дуба звичайного (від 6 до 20 років), різні методи доглядів за лісовими культурами, створення лісових культур одно-, дворічними сіянцями дуба звичайного, відтак переваги створення лісових культур однорічними сіянцями дуба звичайного та шляхом посіву жолудя.
– Проведення якісної посадки лісових культур, вчасні догляди за ними, своєчасне освітлення та прочистка сформувала таке високопродуктивне, високобонітетне дубове насадження із запасом деревини, згідно з таксаційним описом, 80 кубометрів із гектара, – так розпочав свою доповідь на першому об’єкті – 20 річній ділянці,площею 1,2 гектара зі складом 6 дерев дуба звичайного, 1 ясен звичайний, 3 граба звичайного та 1 ялина європейська, головний лісничий ДП «Чортківський лісгосп» Роман Попіль. – Бачимо, який результат є в насадженні. 
Власне, метою показу даної ділянки чортківськими лісівниками стала демонстрація гінної висоти 20-річного дуба звичайного – як ознаки грамотного, якісного і своєчасного проведення рубок догляду в молодняках – освітлень і прочисток. Результат – збереженість дуба, гарно сформоване з високо піднятою кроною насадження дуба звичайного.
Загалом у Борщівському лісництві було оглянуто 7 ділянок різновікових насаджень дуба звичайного. Всі у бездоганному стані. Разом із тим, як поділилися господарі-лісівники, рубки догляду за молодняками вони проводять у першому кварталі року, що сприяє максимальному приросту насадження. 
Враховуючи те, що на колегії обговорено питання ефективності використання лісосировинних ресурсів, присутні оглянули Озерянський лісокомплекс підприємства, що знаходиться на території Колиндянського лісництва, а також техніку з переробки деревини та готову продукцію, яку підприємство відправляє як на внутрішній ринок, так і на експорт. Крім того, побували на ділянках із заготівлі деревини у Колиндянському та Білецькому лісництвах, де змогли спостерігати за заготівлею, трелюванням, застосуванням електронного обліку деревини та вивезенням її на нижній склад підприємства. Господарями було продемонстровано види навантажування деревини за допомогою трактора з фронтальним навантажувачем та навантажувача Камаз 4310. Також відмічено суттєвою перевагою ефективності використання лісосировини заготівля деревини хлистами з подальшим розкряжуванням їх на нижньому складі лісгоспу, що дає змогу збільшити вихід ділових сортиментів, а відтак поліпшити фінансовий стан підприємства.
Як поінформував директор ДП «Чортківський лісгосп» Василь Фреяк, за дев’ять місяців поточного року лісгоспом заготовлено 41855 кбм деревини, з них 28 тисяч від рубок головного користування, з яких заготовлено 8194 кбм пиловників, що становить 29% від загального обсягу заготівлі деревини. За останні чотири роки підприємство закупило 8 тракторів, чим забезпечило всі підрозділи відповідною лісозаготівельною технікою. 
Підсумковою рискою виїзної колегії став вислів начальника управління Олега Яремка, про те, що не може бути фінансової стабільності при низькій відповідальності, а відтак ще є резерв, який необхідно реалізувати підприємствам при ефективній розробці деревини. 
Чортківські лісівники показали, що грамотний підхід до виконання кожної ділянки роботи в лісовому господарстві дає відповідний результат. Його не буде видно одразу, в цьому і весь ризик довгострокових інвестицій. Зокрема, у 20-річному віці можна буде оцінити перші результати лісівничої роботи в доглянутих чи ні молодих дібровах. До цього потрібно пройти двадцять років – від початку закладення насінини в ґрунт чи посадки сіянця. Це титанічна праця і величезні кошти, вкладені у кожен гектар лісу, відтак ми маємо використати те, що нам передали, по максимуму раціонально, аби передати нашим наступникам краще переданого нам.