Чому ранньою весною говоримо про цибулю ведмежу?

Автор:  Прес-служба ПЗ "Медобори"
28.02.2020 10:22
Загальні новини
Цибуля ведмежа (черемша, левурда) (Allium ursinum) - не надто світлолюбна лісова багаторічна трав’яниста рослина, яку називають первоцвітом не через раннє цвітіння (ботаніки вважають черемшу "пізньовесняним ефемероїдом"): саме ранньою весною її найбільше нищать, зриваючи молоді листочки заради продажу та приготування салатів.
Як і в усіх інших цибуль, у цибулинах та листках черемші є молочний сік, складовою частиною якого є часнична і близькі до неї леткі олії, що зумовлюють специфічний запах рослини. За зовнішнім виглядом це незвичайна цибуля: листки у неї широкі, як у конвалії, на квітконосному пагоні здіймається дуже гарний зонтик зірчастих сніжно-білих квіток. Цвіте у квітні-травні. Насіння достигає в травні-червні, після чого цибуля відразу відмирає. Варто також знати, що листя черемші ранньою весною дуже схоже на листя отруйної чемериці чи конвалії: гладенькі зелені листки, загострені на кінцях, з’являються із землі у вигляді трубочок, і лише після того, як розгорнуться, різниця стає очевидною.
Розвиток черемші відбувається дуже повільно: має пройти три роки, перш ніж із насіння виросте цибулинка, яка дасть перші листочки. На сьогодні у заповіднику "Медобори" рослина почуває себе чудово: у наших лісах у квітні-травні черемша створює суцільну квітчану білу ковдру.
Цибуля ведмежа є цінною харчовою, вітамінною та лікарською рослиною. Черемша також добрий медонос - бджоли охоче відвідують її квіти. Мед із черемші, окрім того, що має унікальний смак, ще й корисний для зміцнення серцевого м’язу.
Оскільки рослина занесена до Червоної книги України, її заборонено збирати в дикоростучому стані. Карається не лише самовільний збір черемші в природі (62 гривні за рослину), а й придбання незаконно зібраних рослин (штраф від 510 до 1700 гривень). Потрібно розуміти що, якщо люди продовжуватимуть винищувати цибулю ведмежу і якщо це не зупинити, то можемо зовсім втратити рослину. Як зникла вона вже у деяких районах сусідньої Білорусі, де її завжди було багато.