Центр лісорозсадницької справи Колиндянського лісництва – дітище й гордість чортківських лісівників

Автор:  Прес-служба ДП "Чортківський лісгосп"
21.08.2018 11:39
Загальні новини
На базі Колиндянського лісництва державного підприємства «Чортківське лісове господарство» уже два роки діє Центр лісорозсадницької справи, який спеціалізується на вирощуванні різноманітних декоративних екзотів. 
Розпочинали розвиток центру з будівництва теплиці з автоматизованим поливом, відтак згодом було збудовано ще одну, де зосереджено садивний декоративний матеріал із закритою кореневою системою (у контейнерах – прим.). 
– У першій теплиці закладають живці, а після того, як вони вкоренилися та зміцніли, їх висаджують в окремі контейнери та відправляють на дорощування в іншу теплицю, – розповідає лісничий Колиндянського лісництва Володимир Чегус. – Обидві теплиці обладнані автоматизованим поливом – крапельним зрошуванням і туманною установкою. Крім того, встановлено індикатор для подачі міндобрив і засобів захисту рослин.
Площа теплиці, де відбувається живцювання рослин, – 0,0025 гектарів, відтак це дозволяє закласти щонайменше 26 тисяч живців. Та й асортимент порід тут немалий – більше 80 видів. 
Барбарис Тунберга, кипарисовик Лавсона, бересклет Форчуна, форзиція європейська, бирючина круглолиста – цей список дивує не лише екзотичними назвами, а й різнобарв’ям та різноманіттю форм та видів, адже тільки туй і ялівців тут нараховується більше двох видових десятків. Ялівець звичайний Блю Пойнт, козацький «Глаука», східний, повзучий «Холгер», середній Пфітцеріана Ауреа, горизонтальний Андорра Варієгата китайський: Стрікта, Блу Альпс, Монарх; лускатий Меєр, скельний Скайрокет і ін. А ще безліч видів туй західних: Європа Голд, золотисто-периста, лютеум жовта і ін.
Словом, мрія будь-якого найвибагливішого ландшафтного дизайнера, адже практично тут зосереджено рослини, які можуть ужитися навіть на самому сонячному чи кам’янистому подвір’ї, чи на присадибній ділянці, яка позбавлена сонця і постійно перебуває в його затінку. Хоча й на цьому можна зекономити, адже купуючи декоративний саджанець, можна порадитися з працівниками лісництва щодо того, де його можна прилаштувати на новому місці та й те, що він у контейнері додатково дасть йому змогу звикнути до нових умов.
Поруч із теплицями є й шкілка, яку теж забезпечено автоматизованим поливом. Останні кілька літніх періодів були дуже спекотними, як і цьогорічна весна, тож, аби досягти таких успіхів у вирощуванні якісного садивного матеріалу, без автоматизованого поливу практично неможливо обійтися. Площа Центру лісорозсадництва величезна, і доглянути за всіма площами одночасно неможливо, відтак керівником підприємства Василем Фреяком було вирішено забезпечити центр автоматизованим поливом.
Разом із тим, тут вирощують не лише декоративний садивний матеріал, а й лісовий. Зокрема, навесні можна було спостерігати дуже гарні сходи гібриду модрини (єврояпонської), насіння якої збирають з об’єкта лісонасіннєвої бази – атестованої клонової плантації цього ж лісництва, створеної 2010 року. Загалом же в посівному відділенні вирощують 100 тисяч сіянців хвойних порід.
Тож робота тут кипить протягом цілого року. А ще лісівники заклали сад плодових дерев, площею 0,8 гектара. Розпочали з п’яти найпопулярніших сортів яблунь та трьох видів слив. А поруч є невеличка пасіка, з якої щороку працівники лісництва збирають до тисячі кілограмів смачного меду.
Цьогоріч є плани збудувати тут басейн для забору води для автоматизованого поливу, адже у спекотні дні коренева система може пошкоджуватися через різницю температури води. У басейні вода нагріватиметься до потрібної температури, а відтак подаватиметься системою у теплиці.
За два роки лісівники зробили тут громіздку роботу. Та не вважають, що робота на даному об’єкті є завершеною. Новий рік – це новий виклик, тож щороку придбавають щось нове, сучасніше, більш затребуване вимогою часу.