Короткий екскурс у роботу шкільного лісництва Завадівської ЗОШ

Природа – джерело краси, вона викликає в нас почуття радості. Було проведено одне цікаве спостереження: чим багатша й красивіша природа, тим добріші люди, які живуть у її гармонії. Йдеться саме про наш прекрасний куточок Тернопілля – Монастириська.
Центром екологічного виховання є Завадівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Монастириського району Тернопільської області.
У школі зосереджено три екологічні об’єднання: «Зелені патрулі», «Голубі патрулі» і «Лісові дозорці».
Щороку з квітня по травень проводиться місячник природоохоронної та просвітницької екологічної роботи в школі. В рамках місячника найбільш плідною є наша робота в лісі. Учні школи є незамінними помічниками лісівників, адже школа не один рік тісно співпрацює з Монастириським лісництвом, що входить до ДП «Бучацьке лісове господарство».
Щороку організовується робота із догляду за зеленими насадженнями та примноження їх на території сіл Коржови, Завадівки та Маркови. Школярі за останні 4 роки посадили 5 гектарів лісу, обсадили берег річки протяжністю 4 кілометри, висадили 3600 дерев, 1800 кущів.
Наш край багатий лісами. Зокрема, такими лісотвірними породами як дуб звичайний, бук, сосна звичайна, ялина, клен гостролистий, липа широколиста, липа дрібнолиста, яблуня лісова і ін. Наші ліси наповнені пташиним співом, росте в них багато ягід, грибів і лікарських рослин.
Монастириським лісництвом керує досвідчений працівник лісового господарства – лісничий Володимир Турчак, його помічником є Іван Старик. Обхід №5, на якому ми працюємо, обслуговує майстер лісу Іван Подлецький.
Слід зазначити, що свій великий досвід ведення лісового господарства працівники лісництва передають молоді – учням нашої школи. До роботи в лісі залучають переважно учнів 8-9 класів, тож різноманітні види лісогосподарських робіт виконує лісівнича юнь.
Добре піклуємося про молоді саджанці на розсаднику, просапуючи і підтримуючи рядочки майбутнього лісу в чистоті.
Значна робота проводиться безпосередньо в лісі. Зокрема, прибираємо лісові ділянки від сміття, яким несвідомі громадяни, відпочиваючи на них, ганьблять нашу природу. Ділянка, на якій ми працюємо, багата на первоцвіти, які ми вивчаємо та пропагуємо серед населення нашого краю інформацію про те, що ці рослини на порозі зникнення, тож таким чином ми застерігаємо людей не нищити їх і тим самим зберегти біорізноманіття нашої природи.
Учні залучаються до навчально-дослідної та експериментальної роботи, здійснюють виробничу діяльність (садять ліс, вирощують саджанці, збирають насіння, виявляють вогнища пошкодження лісу шкідниками і хворобами, охороняють і приваблюють птахів, облікують і охороняють мурашники, охороняють рідкісні види дерев, кущів і трав’янистих рослин, заготовляють лікарську сировину, гриби, ягоди, проводять фенологічні дослідження), навчально-виховну, культурно-масову та спортивну роботу. Навчально-виховна робота передбачає: проведення вечорів на лісову тематику, організацію зустрічей з працівниками лісового господарства, підсумкових виставок.
Школярі беруть активну участь у різних природоохоронних заходах. Зокрема, таких як «Посади калину», «Очистимо джерела», «Майбутнє лісу в твоїх руках», ін.
Проводяться конкурси на екологічну тематику, вікторини, ігри, виставки книг про природу, аплікацій із виробів з природних матеріалів. Діти виготовляють і розвішують шпаківні.
Робота шкільного лісництва не проходить безслідно – вона залишає в душах дітей глибокий слід поваги й любові до природи. Ми показуємо, як потрібно любити наш навколишній світ, адже він і є всі ми. І якщо ми живемо в гармонії з природою ми даємо собі шанс на повноцінне життя, життя, де є чисте повітря й вода, а ліс – це їхні батько й мати. А ще ми виховуємо майбутніх лісівників – вартових наших лісів. Величезна роль у такому вихованні належить праці, яка повинна стати для дитини усвідомленою необхідністю, адже саме практичними діями можна закріпити набуті знання, побути наодинці з прекрасним лісовим світом.
У поєднанні зі згаданими заходами ми працювали над науково-дослідною роботою в лісі «Дивовижний світ мурашників моєї місцевості».
Останні новини

international year of forests 2011