Охорона і захист лісів

        Захист лісів від шкідників та хвороб є невід’ємною частиною ведення лісового господарства області. Попередження й профілактика випадків масового розмноження шкідників та хвороб є основною передумовою для створення стійких, високопродуктивних деревостанів, поліпшення якісного складу та приведення лісистості до науково обґрунтованих значень.

        На ліси впливає низка абіотичних, біотичних і антропогенних чинників, під дією яких зменшується приріст деревини, відбувається часткова або повна втрата крон, всихання окремих дерев і насаджень. Значно погіршують загальний санітарний стан лісів і негативні кліматичні явища: високий температурний режим попередніх років, буревії, смерчі, снігопади, ожеледі, які в останні роки спостерігаються з загрозливою періодичністю і виступають як пусковий механізм для появи й розвитку спалахів розмноження патогенних організмів.

До завдань лісозахисної служби входять нагляд, облік шкідників і хвороб лісу, проведення лісопатологічних обстежень, призначення та проведення лісозахисних заходів, методична допомога працівникам лісової охорони на місцях.

        В організації служби захисту лісів велику допомогу надає Львівське державне спеціалізоване лісозахисне підприємство «Львівлісозахист». Пріоритетним напрямком діяльності лісозахисної служби є розробка та впровадження у практику біологічних засобів і методів боротьби зі шкідливими комахами та хворобами лісу. Такі засоби не шкідливі для довкілля і застосовуються в лісових насадженнях, де використання хімічних методів боротьби заборонено.

протягом 2017 року загальний санітарний стан лісових насаджень, що підпорядковані Тернопільському обласному управлінню лісового та мисливського господарства, підтримувався в належному стані. Проведено значний обсяг заходів для поліпшення санітарного стану лісів. Зокрема, здійснено лісопатологічні обстеження та заходи з поліпшення санітарного стану лісів на загальній площі 2798 га, в тому числі: вибіркові санітарні рубки на площі – 2797 га, суцільні санітарні рубки на площі 1 га. Крім того, лісогосподарськими заходами (прохідні рубки, рубки головного користування) охоплено 64 га в осередків шкідників і хвороб лісу. До слова, санітарні рубки призначаються в насадженнях, ушкоджених пожежами, шкідниками, хворобами лісу, внаслідок аварій та стихійного лиха, що викликають деградацію лісових деревостанів, в насадженнях, де відмічаються сухостійні, всихаючі, сильно ослаблені й засохлі дерева.
        В 2017 році заходи з поліпшення санітарного стану лісів проведено в осередках шкідників та хвороб лісу на площі 2681 га або 94 % від загального обсягу. Крім того, розроблено 153 га або 5 % насаджень пошкоджених вітровалами та буреломами та 28 га або 1 % насаджень де відмічалося всихання дерев.
        Окрім того, силами державних лісогосподарських підприємств проведено невідкладні заходи з метою недопущення накопичення сухостійної деревини, особливо біля населених пунктів та навколо доріг, і упередження масового розповсюдження вторинних шкідників. Проведено заходи щодо ліквідації засмічення лісових насаджень побутовими та іншими відходами.

        Разом з тим, розроблено квартальні просіки поблизу автомагістралей та інших доріг загального користування, проведена робота з прибирання вітровальних дерев навколо об’єктів, що мають культурну або історичну цінність та в місцях масового відпочинку населення. Також проведено розчистку та облаштування природних водних джерел питної води, які розташовані на землях лісогосподарського призначення.
        Загальна площа осередків шкідників та хвороб лісу в насадженнях держлісфонду становить 5567,2 га, в тому числі: шкідники лісу – 706,1 га, хвороби лісу – 4861,1 га. Таким чином, площі осередків шкідників та хвороб лісу протягом інвентаризаційного періоду збільшилися в цілому на 472,8 га або 9,3 % і у відсотковому відношенні до загальної площі держлісфонду становлять 3,6 %. В результаті проведення заходів з поліпшення санітарного стану лісів в 2017 році ліквідовано 2681,3 га осередків шкідників та хвороб лісу.
        Станом на 01.01.2018 року осередків хвоєгризучих не виявлено.
        В ДП «Чортківський лісгосп» (Улашківське лісництво) на обліку знаходиться комплексний осередок п’ядунів зимового та обдирало на площі 45,0 га.
        На обліку знаходиться 661,1 га комплексного осередку стовбурних шкідників і грибів синяви (пошкоджена сосна звичайна).
        Осередки хвороб лісу становлять 4861,1 га. Основними хворобами лісових насаджень лісогосподарських підприємств є:
        - опеньок осінній 2071,7 га або 42,6 %;
        - комплексний осередок некрозно-ракових хвороб і стовбурних гнилей (смертельна хвороба ясена) 1317,1 га або 27,1 %;
        - бактеріальний рак ясена 483,9 га або 10,0 %;


        - коренева губка 402,0 га або 8,3 %;
        - поперечний рак дуба 166,9 га або 3,4 %;
        - трутовики 139,0 га або 2,9 %;
        - інші хвороби 280,5 га або 5,7 %.
       Практично всі осередки шкідників та хвороб лісу 5204,3 га або 93,5 % в тій чи іншій мірі потребують проведення лісогосподарських заходів і профілактичних заходів боротьби.
        Станом на 01.01.2018 року на території держлісфонду наявні 69 га лісових насаджень пошкоджених вітровалами та буреломами, також потребують проведення лісогосподарських заходів 1277 га, де відмічаються процеси всихання дерев.

        Протягом 2017 року лісопатологічні обстеження проведено на площі 33867 га. Лісогосподарськими підприємствами проводились профілактичні наземні біологічні заходи боротьби з шкідниками лісу шляхом розвішування шпаківень (гнізд) для птахів та огороджуванням мурашників. Всього проведено захист лісів від шкідників наземним біологічним методом на площі 5203 га, вартість заходів становила 64,3 тис.грн.        

У протипожежному відношенні ліси Тернопільщини характеризуються відносно високою протипожежною стійкістю, і мають середній (ІІІ клас) пожежної безпеки, тільки на території Кременецького, Шумського та частково Зборівського районів, де зосереджені в основному хвойні насадження, характеризуються вищим класом пожежної безпеки.

Основною причиною виникнення загоряння в лісах облуправління є необережне поводження з людей у лісі з вогнем, а також весняні й осінні сільгосппали, випалювання трави, спалювання сміття та пожнивних залишків.

2017 року на території державного лісового фонду лісових пожеж і загорянь не було. Водночас на територіях, суміжних із держлісфондом, було зафіксовано неодноразові випадки випалювання сухої рослинності, що створювало пожежну небезпеку для лісових насаджень.

Під час здійснення профілактичних і попереджувальних заходів з охорони лісів від пожеж за 2017 рік, підприємствами Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства проведено 179 рейдів із виявлення порушників правил пожежної безпеки, притягнуто до адміністративної відповідальності та застосовано штрафних санкцій до 7 осіб.

        Із заходів направлених на недопущення й попередження лісових пожеж влаштовано 153 км мінералізованих смуг, проведено догляд за мінералізованими смугами протяжністю 501 км, встановлено 78 знаків наглядної агітації на протипожежну тематику, перекрито 258 одиниць позапланових доріг.

 

 

Останні новини

international year of forests 2011