Шановні представники ЗМІ! При поширенні новин сайту посилання на першоджерело є обов'язковим.

Охорона і захист лісів

        Захист лісів від шкідників та хвороб є невід’ємною частиною ведення лісового господарства області. Попередження й профілактика випадків масового розмноження шкідників та хвороб є основною передумовою для створення стійких, високопродуктивних деревостанів, поліпшення якісного складу та приведення лісистості до науково обґрунтованих значень.

        На ліси впливає низка абіотичних, біотичних і антропогенних чинників, під дією яких зменшується приріст деревини, відбувається часткова або повна втрата крон, всихання окремих дерев і насаджень. Значно погіршують загальний санітарний стан лісів і негативні кліматичні явища: високий температурний режим попередніх років, буревії, смерчі, снігопади, ожеледі, які в останні роки спостерігаються з загрозливою періодичністю і виступають як пусковий механізм для появи й розвитку спалахів розмноження патогенних організмів.

До завдань лісозахисної служби входять нагляд, облік шкідників і хвороб лісу, проведення лісопатологічних обстежень, призначення та проведення лісозахисних заходів, методична допомога працівникам лісової охорони на місцях.

В організації служби захисту лісів велику допомогу надає Львівське державне спеціалізоване лісозахисне підприємство «Львівлісозахист». Пріоритетним напрямком діяльності лісозахисної служби є розробка та впровадження у практику біологічних засобів і методів боротьби зі шкідливими комахами та хворобами лісу. Такі засоби не шкідливі для довкілля і застосовуються в лісових насадженнях, де використання хімічних методів боротьби заборонено.

Загальна площа осередків шкідників та хвороб лісу в насадженнях області станом на 1 січня 2017 року становить 5094,4 га, в т.ч. шкідники лісу  226,6 га, хвороби лісу  4867,8 га. Таким чином, площі осередків шкідників та хвороб лісу протягом інвентаризаційного періоду зменшилася в цілому на 46,8 га або 0,9% і у відсотковому відношенні до загальної площі держлісфонду становить 3,2%.

Станом на 1 січня 2016 року осередків хвоєгризучих не виявлено.

У ДП "Чортківський лісгосп" (Улашківське лісництво) на обліку перебуває комплексний осередок п'ядунів зимового та обдирало на площі 77 га (даний осередок перебуває під наглядом лісової охорони).

Осередки інших шкідників лісу займають площу 149,6 га (комплексний осередок стовбурних шкідників і грибів синяви).

        Основними хворобами лісових насаджень лісогосподарських підприємств є: 

        - опеньок осінній - 2355,2 га (48,4%);
        - комплексний осередок некрозно-ракових хвороб і стовбурних гнилей (смертельна хвороба ясена - на фото 2, 3) - 950,8 га (19,5%);
        - бактеріальний рак ясена - 592,4 га (12,2%);
        - коренева губка - 422,6 га (8,7%);

        - інші хвороби - 546,8 (11,2%).

        Практично всі осередки (89,9%) в тій чи іншій мірі потребують проведення заходів боротьби. За даними осередками ведеться посилений нагляд і проводиться комплекс профілактичних заходів із приваблення ентомофагів та проводяться санітарно-оздоровчі заходи.

Щорічно лісогосподарськими підприємствами проводяться профілактичні наземні біологічні заходи боротьби зі шкідниками лісу шляхом розвішування шпаківень (гнізд) для птахів, огороджуванням мурашників та посіву нектароносів. Так, 2016 року проведено захист лісів на площі 5704,3 га. Вартість заходів становила 36 тис. грн.

У протипожежному відношенні ліси Тернопільщини характеризуються відносно високою протипожежною стійкістю, і мають середній (ІІІ клас) пожежної безпеки, тільки на території Кременецького, Шумського та частково Зборівського районів, де зосереджені в основному хвойні насадження, характеризуються вищим класом пожежної безпеки.

Основною причиною виникнення загоряння в лісах облуправління є необережне поводження з людей у лісі з вогнем, а також весняні й осінні сільгосппали, випалювання трави, спалювання сміття та пожнивних залишків.

За 2016 рік на території держлісфонду області лісових пожеж та загорянь не зафіксовано. Водночас у березні і квітні 2016 року на суміжних територіях (Кременецький, Монастириський і Борщівський райони) було зафіксовано випадки випалювання сухої трави, що створювало пожежну небезпеку для лісових насаджень. Дані загоряння було ліквідовано силами державної лісової охорони та працівників ДСНС.
Під час здійснення протипожежної профілактики державною лісовою охороною проводяться рейди з виявлення порушників правил пожежної безпеки. Так, за 2016 рік здійснено 189 рейдів, притягнуто до адміністративної відповідальності 6 осіб, до яких застосовано штрафні санкції. Із заходів, направлених на недопущення й попередження лісових пожеж, щорічно встановлюються знаки наглядної агітації в місцях масового відпочинку, вздовж автомобільних доріг, які проходять через лісові масиви на тему поведінки людей під час перебування в лісових урочищах, перекриваються позапланові дороги, здійснюються виступи в засобах масової інформації, а також проводяться лекції-бесіди на протипожежну тематику.

2016 року облаштовано 171 кілометр мінералізованих смуг, проведено догляд на 506 км мінсмуг, встановлено 90 знаків наглядної агітації на протипожежну тематику, перекрито 391 позапланову дорогу. 

Останні новини

international year of forests 2011