Прес-служба

« Повернутись до списку
26.09.2016

ХИЖАЦЬКА ВИРУБКА ЛІСІВ НА ТЕРНОПІЛЬЩИНІ ЧИ ЗБАЛАНСОВАНЕ ЛІСОКОРИСТУВАННЯ?

ХИЖАЦЬКА ВИРУБКА ЛІСІВ НА ТЕРНОПІЛЬЩИНІ ЧИ ЗБАЛАНСОВАНЕ ЛІСОКОРИСТУВАННЯ?

 Відповідь Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства на Заяву «Громадянської позиції» щодо неконтрольованої вирубки лісів в Тернопільській області

       Звинувачення щодо неконтрольованого вирубування лісів на Тернопільщині є такими, що не відповідають дійсності та не мають під собою ніякого раціонального підґрунтя. Звичайно, легше прив’язати до причини усіх екологічних проблем нашої області лісівників, аніж розібратися в тому, чому, власне, така ситуація склалася на Тернопільщині та й загалом в усій державі.

        По-перше, хибною є думка того, що вирубка лісу є катастрофічним наслідком для довкілля. Обсяги рубок, що проводяться підприємствами управління, аж ніяк не впливають на рівень ґрунтових вод, наявність чи відсутність води в криницях мешканців Тернопільщини. Власне, розміри рубок, що проводяться в лісах підприємств управління, приведено до науково-обґрунтованих обсягів, які враховують у першу чергу екологічний напрямок лісокористування в Тернопільській області. Свідченням цього є поступове збільшення площ стиглих і перестійних насаджень, збільшення поступових рубок в загальному обсязі рубок і використання середнього приросту.

        По-друге, всі рубки в лісах здійснюються згідно з відповідними правилами, заснованими на історичному досвіді поколінь лісоводів. Розміри рубок головного користування регламентуються розрахунковою лісосікою, що затверджується Мінприроди України. Розрахункова лісосіка – це щорічна науково обґрунтована норма заготівлі деревини в порядку рубок головного користування, яку затверджують для кожного постійного лісокористувача окремо за групами порід, виходячи з принципів безперервності та невиснажливості використання лісових ресурсів.

        До слова, лісокористування на Тернопільщині є недостатньо інтенсивним. Показником недостатньої інтенсивності є показник використання щорічного приросту запасів деревини. В лісах державного значення використання середнього приросту становило за 2002 рік – 49,8%, за 2003 рік – 53,6%, за 2004 рік – 54,8%, 2005 рік – 51,3%, 2006 рік – 55,2%, 2007 рік – 57,5%, 2008 рік – 52,8%, 2009 рік – 44,2%, 2010 рік – 48,4, 2011 рік – 57,5%, 2012 рік – 56,1%, 2013 рік – 53,0%, 2014 рік – 53,3%, 2015 рік – 55,7%. Тобто в лісах фактично приростає майже вдвічі більше деревини, ніж використовується. Так, запас деревини в лісах Тернопільського обласного управління лісового господарства зріс із 11,9 млн. куб. м у 1963 році до 31,8 млн. куб. м – у 2015. Загальна площа вкритих лісовою рослинністю земель становила у 2013 році 143896 га і зросла до 145064 га станом на 01.01.2015 року (за матеріалами лісовпорядкування – прим.).

        Проведення санітарних рубок регламентуються «Санітарними правилами в лісах України», згідно з якими призначаються санітарні рубки в насадженнях, що зазнали впливу шкідливих екологічних факторів, пошкоджених шкідниками і хворобами лісу. Лісокористувачі, попередньо на рік складають плани проведення санітарно-оздоровчих заходів, які затверджуються територіальними органами Держлісагентства, та на об’єктах природно-заповідного фонду погоджуються відповідними органами виконавчої влади з питань охорони довкілля. Насадження, що потребують суцільно санітарної рубки попередньо обстежує спеціальна комісія, до складу якої входять лісопатолог спеціалізованої служби лісозахисту, головний лісничий або інженер з охорони і захисту лісу, лісничий, представник держадміністрації та органу виконавчої влади з охорони довкілля. Дотримання процедури призначення цих рубок, власне, унеможливлює проведення передчасної хижацької рубки.Загальна площа осередків шкідників та хвороб лісу в насадженнях області станом на початок року, за матеріалами щорічної інвентаризації, становить 5141,2 га, в тому числі: шкідники лісу – 133,0 га, хвороби лісу – 5008,2 га, що складає у відсотковому відношенні до загальної площі держлісфонду 3,2 %.

        По-третє, інформацію про всі рубки головного користування та рубки формування і оздоровлення лісів (в тому числі санітарних рубок) у лісових господарствах відображено на сайті Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства – http://ternopillis.gov.ua/work/informatsiia_pro_rubky. Крім того, на початку року інформацію про плани рубок на 2016 рік надіслано на всі сайти районних державних адміністрацій та розміщено на сайті обласного управління.

        2016 року на території державного лісового фонду Тернопільщини не зафіксовано жодної лісової пожежі. Наведений у зверненні випадок у Гусятинському районі, це загоряння самосівів на розпайованих землях, які не надані в користування. А причиною виникнення лісових пожеж на Тернопільщині майже на сто відсотків є людський фактор – спалювання стерні, сухої трави та пожнивних решток на території полів, поряд яких розташовані лісові ділянки, тож лісівники здійснюють профілактичні заходи, прокладаючи мінералізовані смуги, відгороджуючись таким чином від небезпеки поширення вогню з полів агрофірм на територію держлісфонду.

        Фінансовий звіт по «Програмі розвитку лісового господарства області до 2015 року» у період 2008-2015 р. подано у додатку 1.

        Так, за 8-річний період Програми розвитку лісового господарства у Тернопільській області було передбачено виконання заходів і завдань на суму 170,945 мільйонів гривень, у т.ч. із загального бюджету 46,250 млн грн та власних коштів підприємств 124,695 млн грн.

        Фактично за період дії Програми виконано робіт на суму 284,5837 мільйонів гривень, у т.ч. із загального бюджету профінансовано 77,2281 млн грн, із місцевого бюджету (обласний фонд охорони навколишнього природного середовища) виділено 693 тисячі гривень. Зазначимо, що кошти обласного фонду було спрямовано на виготовлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки під лісорозведення (створення нових лісів на деградованих та малопродуктивних землях, які передано лісовим господарствам сільськими та селищними радами) і частково на потреби мисливського господарства. Левова частка спрямованих коштів на період дії Програми – це власні кошти державних підприємств Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства, яка становить 206,6626 мільйонів гривень. З 2016 року кошти з державного бюджету на ведення лісового господарства не виділяються.

        Регіональна програма «Ліси Тернопільщини» на 2016-2020 роки розроблена управлінням, (Проект розміщено на сайті ternopillis.gov.ua – прим.) розглянута частиною громадських організацій і потребує лише розгляду та затвердження на сесії Тернопільської обласної ради.

Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ