Прес-служба

« Повернутись до списку
16.04.2018

Там, де сосни підтримують небо...

Там, де сосни підтримують небо...

  Для кого вагоміше проведення акції «Майбутнє лісу у твоїх руках»?

        У Підлісецькому лісництві державного підприємства «Кременецьке лісове господарство» переважає соснове господарство, відтак щороку тут найбільше створюють лісокультур сосни звичайної.

        Неможливо передати словами атмосферу, що панує тут навесні, повсюдний аромат живиці й спів пташок в унісон із поскрипуванням стовбурів і шумом соснових крон, який вирізняється глибочінню від інших представниць хвойних – ялин, дугласій чи модрин. Мабуть, усьому причина довжина хвоїнок, в яких заплутується вітер наче гребінець у неслухняному волоссі й, прагнучи виплутатись з їхнього полону, видає неймовірний лісовий одгомін.

        13 квітня на лісовій ділянці, площею 2,4 гектари, у рамках акції Держлісагентства «Майбутнє лісу у твоїх руках», у Підлісецькому лісництві здійснювали лісовідновлення однорічними сіянцями сосни звичайної. Перед посадкою працівники лісництва разом із майстром лісового розсадника Василем Мартинюком старанно обробили кореневу систему сосни вологонакопичувачем. Як зауважив Василь Іванович, це дасть змогу сіянцям адаптуватись до умов зростання на ділянці, а враховуючи те, що цьогорічна весняна температура більш схожа на літню і вологи недостатньо, коренева система з гідрогелем почуватиметься комфортно. Відтак однорічка має перспективу якщо не стовідсотково, то на 90 відсотків прижитися певна річ. Звичайно, якщо посадка пройде правильно. Власне, учасникам заходу провели урок фахового садіння, а відтак користування знаряддям для його виконання, адже не всі мали змогу користуватись мечем Колесова, за допомогою якого здебільшого й здійснюється посадка лісокультур сосни звичайної. Однорічні сосонки – тендітні, тож присутні мали нагоду випробувати себе на витривалість до кропіткої й делікатної роботи.

        А долучилися до Акції працівники апарату Тернопільської облдержадміністрації, обласної ради на чолі з їхніми керівниками Степаном Барною й Віктором Овчаруком, а також представники районної влади.

         Зокрема, голова Кременецької райдержадміністрації Володимир Козубський: «Упевнений, що з проведенням таких заходів не лише збільшаться площі лісів, але й підвищиться екологічна свідомість та обізнаність про ліс і лісову галузь, яка може змінити стиль мислення і поведінку кожної людини. Адже у тіні тих дерев, які ми сьогодні посадили, навряд чи зможемо колись посидіти – дерево зростатиме не один рік… Але посадили ми їх для майбутніх поколінь. Отже – для майбутнього, яке нині – в наших руках». А також висловив вдячність усім за спільну працю, а колективові ДП «Кременецький лісгосп» за організацію процесу, вирощені сіянці, підготовлену площу й фахові консультації.

        До речі, співпраця з представниками обласної влади з лісівниками триває уже не перший рік. Та й спільними зусиллями створено не лише десятки гектарів лісів, а й їхня передумова – Програма розвитку лісового господарства на 2017-2021 роки – головний документ, яким керуватимуться лісівники протягом п’яти років. Рік, що минув, показав реальну роботу в даній площині, адже всі розуміють, що 13,3 відсотки лісистості не є достатнім показником для Тернопільської області.

        – З 3,5 тисяч земель, підібраних лісогосподарськими підприємствами, уже на півтори тисячі виготовлено правовстановлюючі документи на землю, тож планується завершити виготовлення речових прав на весь обсяг підібраних ділянок до кінця поточного року. Разом із тим, ми переконані в тому, що намічені п’ятирічною Програмою 500 гектарів нових лісів ми зможемо збільшити як мінімум удвічі, – наголосив начальник управління Олег Яремко.

        Згоден з головним лісничим області і голова облдержадміністрації Степан Барна:

        Тернопільська область не є надзвичайно лісистою, адже ліси займають лише 13% території. Тому нам важливо покращити цей стан і зробити все, щоб Тернопілля стало зеленим краєм України», – резюмував він. А також сказав, що сьогодні кожен район повинен долучитися до озеленення територій та до поліпшення благоустрою.

     «Ці однорічні сіянці сосен, які ми спільно висадили на площах Підлісецького лісництва, через кілька десятків років стануть справжнім сосновим лісом, де зможуть відпочивати, збирати гриби, дихати свіжим хвойним повітрям уже наші нащадки.

Загалом у цей весняний час для добрих і потрібних справ із озеленення нашого спільного дому – Тернопільщини – збирається чимало колективів організацій, підприємств, навчальних закладів. Дерева садять навіть цілими громадами. Такі акції – яскравий приклад того, як кожен із нас може змінювати довкілля та дбати про майбутні покоління. Наш обов’язок – відновити ліс, примножити його, зробити наш край зеленим. І це, можливо, невеликий за обсягом, але щирий внесок у загальну справу, бо тільки спільними зусиллями можна зробити нашу область економічно, екологічно та духовно сильною та привабливою», ­– підводить риску голова обласної ради Віктор Овчарук.

        До речі, проведення Акції в Підлісецькому лісництві стало продовженням заходу, що відбувся напередодні. Долучилися до неї студенти Кременецького лісотехнічного коледжу.  В цілому в акції «Майбутнє лісу у твоїх руках» бере участь як студентська, так і учнівська молодь. Зрештою, спочатку акція була більше цілеспрямована на дану вікову категорію. Та як уже давно постає питання введення уроків екологічного виховання в шкільну програму. Навчати любити природу потрібно змалечку. Лісівники проводять навчання методом позакласного шкільного виховання – у шкільних лісництвах. Тут діти черпають причини того чи іншого природного явища, розуміючи, чому в лісах здійснюються ті чи інші заходи і пояснюють це своїм батькам. Таким чином, пересічному громадянину можна пояснити, що не всі рубки це лихо, що всі ділянки заліснюються, ба, лісівники прагнуть до того, аби лісів ставало більше. На жаль, працівники лісового господарства не можуть фізично охопити всіх учнів, тому й виникла колись розумна думка проводити акцію, залучаючи до неї всіх бажаючих. Наразі такими короткими уроками у 2-3 години (період здійснення посадки – прим), лісівники пояснюють наочно, чому здійснюється та чи інша посадка, чому вибирають саме ту породу для ділянки, яка вийшла з-під рубки чи передана під заліснення, яка її перспектива для лісового господарства та які блага матимуть мешканці села, селища, міста... Фахівець бачить ліс у перспективі його зростання, не фахівець його не бачить. В цьому й полягає лісівниче завдання інформувати пересічного громадянина у доступному йому форматі всі заходи в лісах.

        Тернопільські лісівники пішли на крок далі – цьогоріч запропонували сільським й селищним радам, об’єднаним територіальним громадам надавати садивний матеріал для заліснення ділянок чи створення парків, скверів, прибережних смуг навколо річок і ін., враховуючи те, що виділення землі хоч і проходить активно, цього не достатньо до науково обґрунтованого відсотка лісистості, та виправити таким чином екологічну ситуацію на їхніх територіях. Додатково запропонували супровід посадки фахівцем, який порадить типову для відповідних умов місць зростання лісову чи декоративну породу. Даний захід також є елементом Акції, яка 2018 року проходить під актуальним гаслом «Ліс та населені пункти».

        Як наголосив Олег Яремко, не потрібно звертатися в інші області, адже лісові господарства мають достатньо садивного матеріалу, аби забезпечити ним усі громади. 6,5 мільйонів сіянців і саджанців – такий обсяг вирощування садивного матеріалу лісівниками щороку. До слова, ця цифра не є стала і планується до збільшення. З кожним роком запроваджується щось нове, запозичується позитивний досвід колег із сусідніх європейських країн, як, наприклад, вирощування сіянців лісових й декоративних порід із закритою кореневою системою чи живцювання декоративних у палети, встановлюються різні автоматизовані системи поливу. Є й плани щодо автоматизованої системи вирощування садивного матеріалу. Все спрямовано на економію часу, більшу приживлюваність, економію коштів, що особливо важливо для лісового господарства у теперішніх реаліях. Головне – бажання кожного удосконалюватися, межі для якого немає. Власне, цьому й вчить нас акція. Дивитись у майбутнє як не для себе, то для майбутніх поколінь. Тож долучитись до неї можна не лише взявши активну в ній участь, можна бути просто екологічно свідомим. Хоча й для активно свідомих екологічно час ще є до 21 квітня – Дня довкілля.

Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ