Прес-служба

« Повернутись до списку
02.12.2015

Не дубом єдиним…

Не дубом єдиним…

         1 грудня ц.р. на Товарній біржі «Тернопільська агропромислова біржа» відбувся аукціон із продажу необробленої деревини ресурсів І кварталу 2016 року. На торги виставлено 5665 кубометрів деревини. Участь у торгах взяли 130 учасників – представників деревообробних підприємств місцевих та інших регіонів.

Грудневий аукціон відзначився тим, що багато з учасників вперше взяли учать у торгах, відтак це не на руку зіграло тим покупцям тернопільської деревини, які заявлялися на пиловник дуба. Тож на початку торгів у залі було гаряче від емоцій представників деревообробної галузі, яка спрямована на переробку саме дубової сировини.
Зазначимо, що згідно з Положенням №42, обмежувати кроки, хоч про це на початку аукціонних торгів прохали самі покупці, аукціонний комітет не став. До слова, на засіданні аукціонного комітету, який відбувся перед аукціоном, президент ТБ ТАПБ Олександр Коровкін зачитав листа від представника місцевої фірми «Ліском-шпон», який просив не піднімати ціну деревини більше ніж на 25% стартової. Водночас продавець має право знімати з торгів лот, якщо ціна, яка склалася за його результатами, значно перевищує середньоринкову. Особливо боляче це торкається місцевих деревопереробників, які на жаль не можуть конкурувати за обсягом переробки з іншими представниками вітчизняної деревообробної галузі, а тому не можуть дозволити собі купувати деревину за надто завищеною ціною. В результаті з 82 лотів знято з торгів продавцями – представниками лісових господарств краю, 46 лотів, тож дубового пиловника викуплено 40,57 відсотків.
Подібна ситуація склалася і з фансировиною дуба, яку в результаті торгів, викуплено 40 відсотків. З цієї ж причини – зняття деяких лотів з торгів через значне перевищення стартової ціни, не повністю викуплено пиловника бука і ясена – 88,22 і 73,24 відсотки відповідно.
До речі, уже не вперше від місцевих переробників деревини звучить пропозиція сформувати аукціонні торги у дві сесії. На першу допускалися б лише місцеві деревообробники, які б змогли викупити деревину в достатньому обсязі переробки на своєму підприємстві і за допустимою ціною, яка б давала в свою чергу можливість функціонувати і в подальшому розвиватися місцевим підприємствам. А це і сплата в місцеві бюджети, і, в разі розширення підприємства, нові робочі місця, що особливо важливо для нашої області. На другу сесію б допускалися усі інші, тобто і місцеві переробники деревини, і представники деревообробки з інших областей нашої держави. Такі пропозиції внесено і до нового Порядку продажу необробленої деревини, обговорення якого відбувалося на одному з круглих столів, організованих товарною біржею і Тернопільським обласним управлінням лісового та мисливського господарства. Водночас проти такого рішення (не допускати на першу сесію немісцевих деревообробників – авт.) виступають представники деревообробної галузі з інших областей. І це зрозуміло, адже якщо споглядати на це під іншим кутом та керуватися правилом «хто сильніший, той виживає», то на ринку мають залишитися ті, хто конкурентоспроможний і може впоратися з усіма викликами, які диктує європейський принцип ринкової економіки, який не дає жодних преференцій, в той же час можемо втратити місцевих переробників – представників малого і середнього бізнесу.
Наразі новий Порядок продажу необробленої деревини проходить процедуру обговорення та прийняття в остаточному варіанті на загальнодержавному рівні.
Своєрідний ажіотаж викликали пиловники клена, береста, сосни, модрини, фансировина бука і ясена, які в повному обсязі розійшлися на аукціоні. Крім того, 90-відсоткову позначку подолали пиловник берези (92,86%), клена гостролистого (91,67%) і граба (92%). Чи не вперше за всі аукціонні торги стартова ціна лотів з грабом зрушила з місця, що варто відзначити, якщо зважати на те, що пиловника граба найбільше виставляється на тернопільські аукціонні торги.
Всього ж викуплено 4472 кубометри деревини, або 77,21 відсотків. Сума реалізації становить 75,56 відсотків.
Прес-служба Тернопільського ОУЛМГ